Případ pádu dítěte z vlaku na Olomoucku soud odročil na březen

foto Obžalovaná průvodčí Jana Stejskalová (vpravo) a její obhájkyně u Okresního soud v Olomouci, který pokračoval 12. února v projednávání případu tragické nehody, při které předloni zemřela dvouletá dívka po pádu z vlaku na Olomoucku.

Olomouc - Případ smrtelného pádu dvouletého dítěte z vlaku na Olomoucku olomoucký okresní soud znovu odročil, rozsudek tak ještě nezazní. Věcí se bude znovu zabývat 16. března, kdy budou vypovídat další cestující. Dokazování se blíží ke konci, strany ještě navrhly výslech matky oběti, a to prostřednictvím videokonference. Stejným způsobem bez přítomnosti veřejnosti soud vyslechl i otce dítěte. Z usmrcení z nedbalosti se před soudem zodpovídá vlakvedoucí a průvodčí, podle žalobce nedohlédly na řádné uzavření dveří.

Svědek z vlaku František Petráš u Okresního soudu v Olomouci, který pokračoval 12. února v projednávání případu tragické nehody, při které předloni zemřela dvouletá dívka po pádu z vlaku na Olomoucku. Dnes vypovídala řada svědků, znalec a přehrány byly také záznamy vyšetřovacích pokusů i kamerových záznamů z olomouckého nástupiště.

Před soudem vypovídal František Petraš, který v osudnou chvíli roznášel cestujícím nápoje. Se svým svědectvím vystoupil již loni v srpnu, tehdy ČTK řekl, že se domnívá, že dítě vypadlo z okna. "Stál jsem v chodbičce opřený o okno. Najednou se něco mihlo kolem vlaku, myslel jsem, že někomu vypadla taška. Viděl jsem otevřené dveře vozu. Tam jsem našel ženu u toalety. Ptal jsem se, jestli jí vypadlo zavazadlo, a ona odvětila, že jí vypadla dcera," uvedl Petraš.

Podle něj se dveře otevřely až poté, co ten "předmět" dopadl na zem. Teprve poté prý slyšel ránu. "Domníval jsem se, že to byl pád toho zavazadla, ale to je nesmysl, to už bylo hrozně daleko. Domnívám se, že to byly ty dveře," uvedl Petraš. Podobně vypovídala i jeho spolupracovnice, která prý zaslechla podivný zvuk, znělo to jako rána na střechu a poté se ozval hrozný křik. Až poté se ozvala podle ní rána od otevřených dveří. "Nejdřív byl křik, řev a až poté rána z otevřených dveří," vypověděla.

Státní zástupce Jaroslav Rašendorfer u Okresního soudu v Olomouci, který pokračoval 12. února v projednávání případu tragické nehody, při které předloni zemřela dvouletá dívka po pádu z vlaku na Olomoucku. Znalec však jejich domněnky odmítl. Podle něj z logiky vyplývá, že dítě vypadlo ze dveří. Uvedl, že na tragédii mělo vliv i to, že dveře se otevřely kvůli náporu vzduchu v protisměru ve vysoké rychlosti. "Během vyšetřovacího pokusu bylo zjištěno, že i nesprávně uzavřené dveře se jeví jako uzavřené. Světlo jimi neprosvítá. Laik nepozná, že dveře nejsou správně dovřené," zdůraznil znalec.

Podle státního zástupce za tragédii, která se stala na trase z Luhačovic do Prahy na konci července 2016, nese odpovědnost vlakvedoucí a průvodčí, které nedohlédly na řádné uzavření dveří. Obě svou vinu popřely, odmítly, že by šlo z jejich strany o laxnost či nedbalost. Obou žen se dnes zastal i strojvedoucí. "Ty dveře po kontrole byly zavřené. Když jsme vyjížděli z nástupiště, dvakrát jsem se s vlakem lámal, než jsem najel do rovné koleje. Kdyby byly dveře otevřené, už by se to projevilo," řekl strojvedoucí a dodal, že situaci kontroloval z okna.

Rodiče oběti náhradu škody po obžalovaných nepožadují, dráhy se s rodinou již mimosoudně vyrovnaly. Podle jejich zmocněnce mají zájem na řádném vyšetřování celé události a zejména na tom, aby se podobná událost neopakovala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď