Případ muže zadrženého po sobotní demonstraci řeší policie ve zkráceném řízení

foto Ilustrační foto - Organizátor Ladislav Vrabel hovoří na protivládní demonstraci před úřadem vlády, 21. ledna 2023, Praha.

Praha - Případ pětačtyřicetiletého muže, kterého v sobotu po demonstraci odpůrců současné vlády zadrželi policisté, řeší policie ve zkráceném řízení. Na dotaz ČTK to dnes odpověděl mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Podle serveru iDNES.cz byl zadržený organizátor demonstrace Ladislav Vrabel, a to v souvislosti s výroky, které pronesl loni v listopadu v jednom ze svých videí.

"Policisté dnes odpoledne zadrželi muže (1977) pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy, kterého se měl dopustit na sociálních sítích koncem listopadu. Nyní s ním budou probíhat standardní úkony v rámci trestního řízení," uvedli policisté v sobotu. Jméno zadrženého neuvedli. Rybanský dnes doplnil, že muž byl po zadržení propuštěn.

Vrabel v listopadu zveřejnil video, ve kterém uvedl, že česká vláda chce ze stíhaček zaútočit na Ruskou federaci jadernými zbraněmi.

Zkrácené přípravné řízení spočívá v tom, že je prověřovanému člověku sděleno podezření, není ale obviněn. Do 14 dnů od sdělení podezření musí policisté věc předložit státnímu zástupci. Ten pak soudu může předat návrh na potrestání. S podezřelým může být sjednána dohoda o vině a trestu, nebo může policie případ odložit. Řízení před soudem má také zjednodušenou formu.

Vrabel organizoval protivládní protesty loni v září a říjnu, kterých se v metropoli zúčastnily desetitisíce lidí. V sobotu jich podle policie dorazilo několik set, Vrabel hovořil o tisícové účasti.

Krajský soud v Českých Budějovicích začátkem ledna zrušil Vrabelovo oddlužení a prohlásil na jeho majetek konkurz s tím, že Vrabel ve svém insolvenčním řízení nedělá maximum pro to, aby uspokojil věřitele. Vrabel řekl, že soud považuje za politický proces.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď