Princ Charles vyzval, aby se o ochraně klimatu nejen mluvilo, ale i konalo

foto Ilustrační foto - Britský princ Charles během vzkazu pro média 10. dubna 2021.

Londýn - Britský princ Charles sdílí obavy ekologických aktivistů, že světoví vůdci o klimatických změnách "jen mluví", ale nedělají dost, aby zabránili "katastrofickým dopadům", uvedl dnes v rozhovoru se stanicí BBC. Charles chápe "frustraci" aktivistů, například blokování silnic podle něj není řešením a spíše tím vyvolají nenávist veřejnosti. Britský následník trůnu se k ekologickým klimatům vyjadřuje pravidelně, prosazuje aktivnější ochranu klimatu.

"Naprosto chápu (jejich) frustraci. Problémem zůstává, jak ji přetvořit v něco konstruktivního, spíše než destruktivního. Lidé by si měli opravdu všimnout, jak moc je mnoho mladých lidí zoufalých," řekl Charles.

Skotské Glasgow od 31. října hostí konferenci OSN o klimatu COP26. Princ Charles se ho zúčastní spolu se svou matkou královnou Alžbětou II. a synem princem Williamem. Charles již dříve vyzval hlavy států a vlád, aby spolupracovali s představiteli byznysu a soukromého sektoru na společném řešení klimatické krize. Politiky obvinil z nečinnosti také v dnešním rozhovoru.

K činnosti britské vlády ve věci ochrany klimatu se Charles odmítl vyjádřit, protože mu to dle jeho slov nepřísluší. COP26 je podle následníka trůnu "poslední šance", jak zabránit "katastrofě, která už stejně začala".

Novináři se dnes ptali Charlese, jak on sám bojuje proti změnám klimatu a naráželi tím na jeho zálibu v autech a na energetickou náročnost královských paláců. Charles s nadsázkou prohlásil, že jeho oblíbený Aston Martin, kterým jezdí už 51 let, má pohon na "přebytečné anglické bílé víno a syrovátku z výroby sýra". Vůz byl ve skutečnosti přestavěn pro palivo označované E85, v němž je 85 procent bioethanolu a 15 procent bezolovnatého benzínu. Většina aut používaných na Charlesových pozemcích jezdí na elektrický pohon, píše BBC.

Charles rovněž nainstaloval kotle na biomasu a solární panely ve svých domech, dva dny v týdnu nejí maso ani ryby a v pondělí nemá žádné mléčné výrobky, řekl novinářům BBC.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď