Primátorky znovu ovládla osmiveslice Dukly, má 39. triumf v řadě

foto Ve 105. ročníku Primátorek zvítězila 10. června 2018 v Praze favorizovaná osmiveslice pražské Dukly, která prodloužila svou úspěšnou sérii v tradičním závodě o 39. triumf. Na oslavu vítězství členové posádky hodili do Vltavy kormidelníka Radka Šumu.

Praha - Ve 105. ročníku Primátorek zvítězila favorizovaná osmiveslice pražské Dukly, která prodloužila svou úspěšnou sérii v tradičním závodě o 39. triumf. Před druhou posádkou složenou z veslařů Dukly kategorie lehkých vah vyhrála o pět a půl sekundy. Nadvládu zástupců nejlepšího českého klubu potvrdila i třetí loď Dukly, ve které seděli i tři veslaři pražské Slavie.

"Bylo to skvělé. Nic jsme nepodcenili, pomohly nám i dva závody předtím (rozjížďka a semifinále). Dali jsme to dohromady, řekli si, co kde zlepšit a ve finále už to šlo bez chyby," radoval se veslovod vítězné posádky Lukáš Helešic.

Favorizovaná posádka vyhrála systémem start - cíl. "Nikdo nikam nespěchal, loď se musí rozjet jako lokomotiva a pak se to hrne dopředu. Loď se rozjede a má úžasnou rychlost," uvedl člen elitní české dvojky bez kormidelníka.

Vítězové s kormidelníkem Jakubem Šumou bez problémů zvládli i tradiční zatáčku pod vyšehradskou skálou. "Nikoho jsme nenechali na pochybách. Dukla je v chlapech bez konkurence," usmíval se Helešic. Nejzkušenějším veslařem posádky byl Matyáš Klang, jenž závod vyhrál již pošesté. Trojice Jan Potůček, Matěj Tikal a Jakub Grabmüller zvítězila poprvé.

V závodě ženských osmiveslic potvrdila roli favorita pražská Slavie, která měla v sestavě i nejlepší české veslařky současnosti Lenku Antošovou a Kristýnu Fleissnerovou. Slávistky kralují osmám od roku 2003, popáté v řadě vyhrála jejich takzvaně čistá posádka.

"Možná to ze břehu vypadalo na jednoduché vítězství, ale my jsme si mákly. Udělaly jsem si pěkný náskok a makaly jsme, i když se možná zdálo, že to nemuselo být potřeba," řekla Antošová, která měla v minulých týdnech problémy s naraženou kostrčí. Primátorky ale zvládla, v pátek dokonce startovala i v závodu univerzitních osmiveslic. "Ve čtvrtek jsem to šla poprvé zkusit a nebylo to nic moc. Od té doby to je ale každým dnem lepší," uvedla.

Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského na skifu vyhrál při absenci pětinásobného mistra světa Ondřeje Synka Ondřej Čermák z ČVK Brno. "Bylo to hodně těžké. Jelo se mi dobře, ale musel jsem tahat až do konce. Za zatáčkou se mi podařilo soupeřům odjet a pak jsem si to hlídal," radoval se loňský juniorský mistr republiky.

Mezi ženami zvítězila Helena Hlasová z pražské Dukly. "Je to velká radost. S Eliškou (Podrazilovou) a Kristýnou (Neuhortovou) jsem nikdy nezávodila, takže z toho má člověk vždy trochu strach. Ale bojovaly jsme a vyšlo to," uvedla Hlasová, která byla při neúčasti Antošové, Fleissnerové nebo Miroslavy Topinkové hlavní favoritkou závodu. "Mladé holky, které na skifu startovaly, jsou ale hodně dobré," dodala.

Helešic dovedl osmu Dukly k dalšímu triumfu na Primátorkách

 

Od roku 1980 vyhráli hlavní závod na Primátorkách vždy veslaři pražské Dukly a příští rok budou útočit na jubilejní 40. vítězství. Veslovod letošní vítězné osmiveslice Lukáš Helešic věří, že jej získají.

"Osobně ale výhry a série neřeším. Jen dokud budu v Dukle, tak nechci být ten, který přeruší dlouhou šňůru, ale naopak ten, kdo ji natáhne," řekl Helešic.

Letos zástupci Dukly obsadili všechny tři medailové pozice. Hlavní posádka porazila druhou loď nejúspěšnějšího domácího klubu, kterou tvořili veslaři lehkých vah, o pět a půl sekundy. Nejrychlejší "ze zbytku světa" byla čtvrtá loď ČVK Praha, která předtím v semifinále porazila třetí posádku Dukly a zajela nejrychlejší čas.

"Díval jsem se na jejich semifinále, ale musím říct, že mě to nechalo chladným. My jsme v semifinále jeli asi do půlky naplno a pak jsme šli s frekvencí níže, takže loď nejela tak rychle," přiznal Helešic a poukázal i na fakt, že v této jízdě bojovaly o postup do finále až do cíle hned čtyři posádky.

Ve finále se žádné drama nekonalo. Helešic a spol. vyhráli stylem start - cíl. "Bylo to skvělé. Nic jsme nepodcenili, pomohly nám i dva závody předtím (rozjížďka a semifinále). Dali jsme to dohromady, řekli si, co kde zlepšit a ve finále už to šlo bez chyby," pochvaloval si Helešic.

Vítězové s kormidelníkem Jakubem Šumou bez problémů zvládli i tradiční zatáčku pod vyšehradskou skálou. "Nikdo nikam nespěchal, loď se musí rozjet jako lokomotiva a pak se to hrne dopředu. Loď se rozjede a má úžasnou rychlost. Nikoho jsme nenechali na pochybách. Dukla je v chlapech bez konkurence," uvedl člen elitní české dvojky bez kormidelníka.

Podle původních informací měl být veslovodem posádky stejně jako před rokem Matyáš Klang, který si připsal již šestou výhru. Ve všech jízdách ale udával tempo Helešic. "Bylo to špatně napsané. Loni jsem dal Matyášovi přednost, ale letos jsem řekl, že bych do toho šel. Na dvojce jsem se přesunul na háčka, takže síly tam jsou a mohl jsem si to dovolit," vysvětlil Helešic.

Elitní čeští veslaři závodí na osmách prakticky jen na Primátorkách a tradiční pražský závod si užívají. "Je znát, jak vše odsýpá. Je těžší loď rozjet, ale když se to povede, je to úžasné," řekl Helešic.

Přestože podle tradice členové posádky házejí do vody jen premiérové vítěze, kterými letos byli Jan Potůček, Matěj Tikal a Jakub Grabmüller, nakonec se této pocty dostalo i Helešicovi. "Je pravda, že voda by mohla být trošku čistší, ale za tu chvilku se nikomu nic nestane," uvedl Helešic.

Výsledky veslařských Primátorek

Muži:

Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Čermák (ČVK Brno) 7:17,76, 2. Zima (Slavia Praha) 7:24,59, 3. Friedrich (Pardubice) 7:27,29.

Osma: 1. Dukla Praha (Helešic, Podrazil, Klang, Melichar, Pilc, Potůček, Tikal, Grabmüller, korm. Šuma) 5:41,93, 2. Dukla Praha/ČVK Praha (Vraštil, Cincibuch, Šimánek, Viktora, Hájek, J. Vetešník, Fleissner, Kopáč, korm. Jochman) 5:47,43, 3. Dukla Praha/Slavia Praha (Emr, Paroulek, Šagr, Hollas, Ouředníček, Keller, Pivko, Řimák, korm. Bilíková) 5:52,70.

Ženy:

Skif (O Stuhu Podolí): 1. Hlasová (Dukla Praha) 7:51,62, 2. Neuhortová (Slavia Praha) 8:01,31, 3. Podrazilová (Blesk) 8:11,31.

Osma: 1. Slavia Praha/ČVK Praha (L. Žabová, Antošová, Fleissnerová, Jurková, A. Žabová, Valsová, Nečasová, Nováková, korm. Perglerová) 6:32,76, 2. ČVK Praha (Štefková, Lázničková, Heranová, Weissová, Macková, Hnízdilová, Mlčochová, Nacházelová, korm. Nencini) 6:45,09, 3. Blesk/Břeclav (T. Businská, Skálová, Procházková, Metlická, Kropáčková, Skružná, Vičíková, Podrazilová, korm. E. Businská) 6:45,42.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď