V Brně vznikne široká koalice, jasno není ještě v Ústí n. Labem, Jihlavě a Praze

foto Schůzka, na které primátorka Markéta Vaňková (uprostřed) sdělila zástupcům politických subjektů, s nimiž ODS jedná o spolupráci a o případné koalici, představu o budoucím vedení města, 13. října 2022 Brno.

Praha - Zhruba tři týdny po volbách není z 13 krajských měst jasno o koalicích v Ústí nad Labem, v Jihlavě a v Praze. Naopak v Brně se dnes zástupci stran dohodli na široké koalici vítězné ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN, Pirátů a ČSSD. Primátorkou by měla zůstat Markéta Vaňková (ODS). V Olomouci dnes vítězné hnutí ANO podepsalo koaliční smlouvu se zástupci hnutí ProOlomouc, Pirátů a spOLečně. Primátorem bude i nadále lídr ANO Miroslav Žbánek. Primátorem Pardubic se stal Jan Nadrchal z ANO. V krajských a okresních městech i v řadě menších obcí se začínají scházet noví zastupitelé na ustavujících zasedáních. Podle zákona se musí konat nejpozději v pondělí 24. října, výjimkou jsou obce, kde soudy ještě projednávají stížnosti na volby.

Fotogalerie

V Brně dnes přijali zástupci ANO, KDU-ČSL se STAN, Pirátů a ČSSD nabídku primátorky a jedničky ODS s TOP 09 Markéty Vaňkové (ODS) na vznik široké koalice, kterou zveřejnila ve čtvrtek. ODS s TOP 09 bude mít v Radě města Brna čtyři členy, ANO tři, lidovci se STAN dva, po jednom křesle budou mít Piráti a ČSSD. Prvním náměstkem bude René Černý (ANO). S podpisem koaliční smlouvy počítá Vaňková ve středu, ve čtvrtek bude ustavující zastupitelstvo. Koalice bude mít 46 z 55 zastupitelů. V opozici bude SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala dnes při návštěvě Bezpečnostní informační služby (BIS) zopakoval, že ve městech a obcích doporučuje a preferuje dohody kopírující podobu vládní koalice, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN. "Ale jsme demokratická strana a respektuji rozhodnutí brněnských kolegů, které je odůvodněno některými strategickými projekty, které se připravují. U nich chtějí, aby se na nich podílela většina politických sil, které byly zvoleny," řekl Fiala.

V Olomouci dnes koaliční smlouvu podepsalo vítězné hnutí ANO se zástupci hnutí ProOlomouc, Pirátů a spOLečně. Dohodnutá radniční koalice bude mít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu 28 hlasů. Součástí koaliční smlouvy je rozdělení míst v jedenáctičlenné městské radě. Hnutí ANO v ní připadne šest pozic, hnutí spOlečně dvě a koalice ProOlomouc a Piráti obsadí tři místa. Primátor bude mít šest náměstků. Za hnutí ANO usednou do uvolněných, tedy plně placených funkcí radních Miroslava Ferancová a Miloslav Tichý, za hnutí spOlečně jeho lídr Otakar Štěpán Bačák a za ProOlomouc a Piráty Tomáš Pejpek, Kateřina Dobrozemská a Viktor Tichák.

Primátorem Pardubic se stal Jan Nadrchal z ANO, které vyhrálo v září v komunálních volbách. Funkci bude zastávat poprvé. Protikandidáta na dnešní ustavující schůzi zastupitelstva neměl. Hlasovalo pro něj 21 z 36 přítomných zastupitelů. Ve funkci vystřídá po dvou volebních obdobích Martina Charváta (ANO), který už jako lídr nekandidoval a neúspěšně usiloval o funkci senátora. Na koalici se v Pardubicích dohodlo vítězné hnutí ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice. V zastupitelstvu má 20 hlasů, zastupitelů je 39.

V Praze se zástupci Spolu a Praha Sobě domluvili na vzniku programových týmů, které prodiskutují jednotlivé body programu. Poté se obě strany domluví na tom, jak budou jednání pokračovat dál, řekli dnes novinářům představitelé obou subjektů. Zároveň diskutovali možné složení městské rady a zastoupení jednotlivých stran v ní. Výstup z dnešního jednání podle stran neznamená, že by se Spolu a Praha Sobě domluvily na vzniku koalice.

Lídr Spolu a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) rovněž řekl, že Praha Sobě nevznesla na jednání žádné personální požadavky. Narážel tak na spor mezi Spolu a Piráty, kteří požadují, aby v radě nebyli trestně stíhaní lidé, kdy člen Spolu Jan Wolf (KDU-ČSL) stane před soudem v kauze magistrátních sportovních dotací. Podle Spolu nespravedlivě, požadavek Pirátů proto odmítají.

Ustavující zasedání zastupitelů, které voliči vybrali v zářijových obecních volbách, se ze statutárních měst konalo dnes dopoledne v Havířově a odpoledne pak v Přerově a Karviné. Primátorem Havířova na Karvinsku se opět stal Josef Bělica z vítězného hnutí ANO. V čele Přerova stane lídr vítězného hnutí ANO Petr Vrána, ve funkci vystřídal svého stranického kolegu Petra Měřínského. Karvinou povede znovu Jan Wolf z vítězné ČSSD.

Prvním krajským městem, kde se zastupitelé sejdou, jsou Pardubice, ustavující zasedání se koná dnes od 19:00. V Plzni a Liberci bude ustavující zasedání v úterý, v Ostravě ve středu, v Brně a Zlíně ve čtvrtek, v Olomouci v pátek a v Hradci Králové za týden. Z okresních měst mají ustavující zasedání za sebou například v Havlíčkově Brodě, Příbrami, Kolíně, Sokolově, Táboře, Uherském Hradišti nebo Trutnově.

Ustavující zastupitelstva zatím nemohou být svolána tam, kde byly dány podněty k soudu na neplatnost komunálních voleb nebo hlasování. O některých stížnostech na volby už krajské soudy rozhodly, většinou je zamítly.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď