Příliš drahé migrény

BRITÁNIE 19. června (ČN) - Když se řekne migréna, vybaví se většině lidí, kteří ji nikdy nezažili, mírně hysterická žena s klasickou výmluvou: "Dnes ne, miláčku, bolí mě hlava." Ale stejně jako v českém přísloví "sytý hladovému nevěří", neuvěří ani lidé, kterým nikdy nehrozila polovina hlavy explozí, že "obyčejná" bolest hlavy může člověku znemožnit jakoukoli činnost, zahnat ho do tichého koutku se zataženými závěsy, pytlíkem ledu na

čele a jedinou myšlenkou - ať už to proboha skončí.

A jako by to všechno nebylo dost, mohou lidem trpícím migrénou hrozit i problémy v zaměstnání, a to je prosím vědecky potvrzené. Člověk s pravidelnými migrenózními záchvaty každý měsíc ztrácí ekvivalent dvou dnů pracovní doby, což průměrnou firmu stojí několik tisíc liber ročně za ztracenou produktivitu, píše online zpravodajský server BBC News.

Odvolává se přitom na studii londýnských vědců, kteří požádali na šest set migrénových trpitelů, aby vyplnili dotazník a v něm odhadli dopad svých bolestí hlavy na produktivitu na pracovišti. Zjistili, že během čtyřtýdenního období ztratí člověk trpící silnou migrenózní bolestí hlavy téměř osmnáct pracovních hodin, tedy více, než dva osmihodinové pracovní dny.

Podle doktora Andrewa Dowsona z londýnské King's College Hospital, představují migrenózní bolesti hlavy problém nejen pro člověka, který jimi trpí, ale i pro jeho zaměstnavatele. "Nepříznivý dopad bolestí hlavy na zaměstnání je celosvětový problém," říká doktor Dowson. "V důsledku migrenózních bolestí klesá podstatným způsobem produktivita na pracovišti."

Migrénu charakterizuje vyčerpávající tenzní bolest obvykle v jedné polovině hlavy, kterou mohou provázet nevolnost, zvracení, zvýšená citlivost na světlo a hluk a řada dalších potíží. Jednou z nich je, že bolest hlavy a její intenzitu si okolí - narozdíl třeba od zlomené ruky - nemůže ověřit.

Takže zatímco migrénou sužovaný člověk přemýšlí, jestli mu vystřelující tupá bolest vymáčkne oko z hlavy teď, anebo až za chvíli, dívají se na něj mnozí se shovívavým úsměvem a slovy: "Tebe zase bolí hlava? A aspirin sis vzal?"

xrj

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 7. dubna 2020

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď