Příležitostí k lyžování je v Česku i na Moravě stále dost

foto Ilustrační foto - Běžkaři vyrazili 13. února 2020 do horského střediska Zadov na Šumavě, kde je upraveno několik kilometrů běžkařských tras. Díky dostatku sněhu jsou v provozu také všechny sjezdovky.

Praha - Většina horských středisek v Česku stále nabízí velmi dobré podmínky pro lyžování. V některých skiareálech je v posledních dnech vylepšil nový přírodní sníh. Vyšší návštěvnosti zejména jihomoravských sjezdovek pomohly tento týden i jarní prázdniny.

Velmi dobré podmínky pro lyžování mají horské areály na východě Čech. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn je v provozu 25 kilometrů sjezdovek z celkových 27. "Na sjezdovkách leží 50 až 60 centimetrů sněhu. Podmínky jsou ideální," řekl dnes ČTK Adam Svačina ze špindlerovského střediska. Lyžuje se i v podhůří Krkonoš, například v Petříkovicích a Radvanicích.

Příznivé podmínky pro vyznavače zimních sportů hlásí také vlekaři z Orlických hor. V Deštném a Říčkách je na upravených sjezdovkách až 80 centimetrů sněhu. Lyžuje se také v Sedloňově, Zdobnici nebo v Olešnici.

Čerstvý sníh vylepšil tento týden lyžování i v Jizerských horách. "Podmínky jsou výborné, dnes nám připadlo pět centimetrů sněhu, máme minus pět stupňů, slunce, je jasno, takže je to perfektní," uvedl Martin Lauer z areálu Černá Říčka v Desné.

Na své si milovníci zimních sportů přijdou také na Šumavě. Největší lyžařský areál v Plzeňském kraji Ski&Bike Špičák má v provozu hlavní, více než 1,5 kilometru dlouhou sjezdovku. V Železné Rudě jsou v provozu areály Nad Nádražím, Belveder nebo Alpalouka. Jezdí také lanovka na Pancíř.

Ideální zimní počasí a deset centimetrů nového sněhu nabízejí v těchto dnech milovníkům zimních sportů i turistům Jeseníky. Podle členů jesenické horské služby si užijí běžkaři i vyznavači sjezdového lyžování, další sněžení by na horách mělo přijít v nadcházejících dnech. Pouze na hřebenech se běžecké lyžování příliš nedoporučuje, trasy jsou tam vyváté.

Dobré podmínky pro lyžaře nabízejí i beskydské skiareály. "Už to zase vypadá jako v zimě. V noci očekáváme mrazy," řekl Václav Vrzgula ze Ski Bílá na Frýdecko-Místecku. Poslední dny si pochvaloval i provozovatel Ski Opálená Petr Mikeska. "Týden byl pro nás dobrý, udrželi jsme sníh a měli jsme vcelku slušnou návštěvnost, jezdily hlavně děti," řekl.

Lyžařským areálům v Jihomoravském kraji v návštěvnosti tento týden pomohly především jarní prázdniny, které školáci v regionu mají. "Lyžaři si to stále užívají. Navíc jsou prázdniny, což se odrazilo i na návštěvnosti," uvedl za areál v Olešnici na Blanensku František Jílek. Lyžovat se podle něj bude ve středisku ještě i v březnu.

Naproti tomu omezený výběr mají lyžaři ve středních Čechách. Lidé si zalyžují jen na Monínci na Příbramsku a v Chotouni u Prahy. Naopak na Šibeničním vrchu u Mnichovic nedaleko Prahy sezona skončila a nelyžuje se ani v Kvasejovicích na Příbramsku. Také v Ústeckém kraji vlekaře trápí nadprůměrně teplé počasí. Lidé si tak zalyžují už jen na Telnici na Ústecku na sjezdovce Meva nebo ve skiareálu Klíny na Mostecku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď