Příjem žádostí do programu COVID gastro má začít v pondělí

foto

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pátek zveřejní detaily k programu COVID gastro a uzavřené provozovny. Žádosti začne přijímat v pondělí, do týdne by mohlo začít vyplácet. Šéf resortu Karel Havlíček (za ANO) to řekl v diskusní aréně projektu HOREKA 112.

Všechny provozovny uzavřené kvůli epidemii nového koronaviru budou mít nárok na dotaci na každého pracovníka 400 korun za den. O dotaci budou moci žádat podnikatelé, kterým byl omezen nebo zakázán prodej zboží či služeb alespoň v části období od 14. října loňského roku do letošního 10. ledna. Na pomoc je připraveno 2,5 miliardy korun. Havlíček předpokládá, že o tuto pomoc požádá zhruba 100.000 podnikatelů.

Parametry programu budou mít podnikatelé podle Havlíčka čas přes víkend nastudovat a od pondělí budou moci začít podávat žádosti. Při vyplňování formuláře by si podnikatelé podle něj měli dát pozor na číslo účtu, ve kterém dělají nejčastěji chybu.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek v dnešní debatě ocenil rychlost, s jakou byl program COVID gastro připraven. Pokud ale o dotaci požádají všichni, je podle něj spočítáno, že 2,5 miliardy stačit nebude. Doufá, že tedy v případě potřeby bude alokace zvýšena. Bylo by podle něj špatné, pokud by se dostalo jen na ty, kteří požádají jako první.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) doplnila, že připravuje novelu zákona o státním rozpočtu. Je podle ní evidentní, že i kvůli kompenzačním programům bude třeba více peněz na výdajové straně.

Experti: Tabulka PES by měla obsahovat i informace o kompenzacích 

Tabulka protiepidemického systému PES by podle zástupců profesních organizací měla obsahovat i informace o kompenzacích k daným restrikcím v jednotlivých stupních rizika. Nejistota je pro podnikatele velký problém, potřebují mít výhled na další měsíce. V diskusi projektu HOREKA 112 to řekli prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Vláda by se podle Prouzy měla z podzimu a nepředvídatelného vývoje epidemie poučit a do tabulky PES zahrnout i pomoc státu. "Pokud se otevře na 50 procent, o kolik se škrtnou kompenzační programy, co se zruší úplně, co třeba zůstane na polovině," řekl Prouza. Doplnil, že je to je podle něj jistota, která výrazně podnikatelům pomůže a například v březnu se nebude muset složitě vymýšlet, co dál.

Plánování tabulky PES zároveň s tím, jak budou kompenzace vypadat, zajistí podle Stárka podnikatelům jistotu, kterou nutně potřebují. Oživení u podniků s většinou lokální klientely by mohlo být poměrně rychlé, štamgasti se podle něj na návštěvu restaurací už těší. Delší restart se očekává u zařízení závislých na turistech. Cestovní ruch by se měl na úroveň roku 2019 dostat v roce 2023, řekl dále.

Systém PES představilo ministerstvo zdravotnictví v listopadu. Je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Řídí se podle něj fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit. Tabulka PES se v současné době reviduje. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by nová pravidla mohla platit po 22. lednu.

Schillerová: Chci znát čísla o zájmu podnikatelů o odklad splátek 

Schillerová a Havlíček budou dnes mluvit se zástupci bank o zájmu podnikatelů o odklad splátek po skončení zákonného moratoria. Schillerová to řekla v diskusi projektu HOREKA 112.

Úvěrové moratorium umožnilo dlužníkům z řad spotřebitelů, podnikatelů a firem odložit splácení úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem loňského roku, a to do konce července, nebo do konce října. Bylo závazné pro všechny banky a nebankovní poskytovatele úvěrů, klienti jej mohli využít dobrovolně. O zákonný odklad bylo podle statistik České národní banky požádáno u 360.000 úvěrů.

Ze strany ministerstva financí je podle Schillerové vytvářen na banky permanentní tlak, aby nyní, pokud se jejich klienti dostanou do problémů se splácením, řešily případy individuálně, jak avizovaly. "Jsme ve spojení s Člověkem v tísni, s nebankovním sektorem, máme memorandum s nimi uzavřené, že to budou dozorovat a pořád to hlídáme," řekla. Z pravidelných výstupů bank, které Schillerová dostává, je zřejmý nízký zájem o odklad splátek, uvedla dále.

Podle restauratéra a garanta projektu Moje restaurace za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboše Kastnera ale banky se zástupci gastronomického odvětví jednají velmi tvrdě. "To, že banky nemají žádosti, je jen důsledek toho, že podnikatelům bylo velmi jasně vysvětleno (hned po skončení moratoria), jak se úvěry budou platit v následujících měsících," řekl. Nutná je podle něj v tomto případě aktivní pomoc státu.

Ministr Havlíček o víkendu v České televizi řekl, že moratorium by bylo dobrým podpůrným nástrojem v současné krizi a bude se snažit o něm dál jednat. Nelze podle něj ale ignorovat sdělení České národní banky, že pokud budou takto banky oslabeny, dostanou se do problémů.

Prymula: Riziko nákazy v restauracích je na 7. až 8. stupni z 9 

Data z celého světa podle bývalého ministra zdravotnictví, epidemiologa Romana Prymuly ukazují, že riziko nákazy ve stravovacích provozech je na sedmém až osmém stupni z devíti, u hotelů je riziko na stejné škále na čtvrtém stupni. Riziko se musí promítat do vládních opatření. S řadou poměrně tvrdých restrikcí se dá počítat zhruba do března, mezi dubnem a červnem nastane fáze postupného rozvolňování. Od června by měla platit jen mírná opatření korespondující s loňským létem, či mírnější. Prymula to řekl v diskusi projektu HOREKA 112.

V gastronomických provozech, kde se lidé stravují formou švédského stolu, je podle Prymuly riziko na stupni osm z devíti. V běžných restauracích, kde jsou lidé obsluhováni u stolu, je riziko v devítistupňové škále na sedmičce.

V souvislosti s uvolňováním restrikcí se podle Prymuly vede obsáhlá diskuse o zavedení tzv. covid pasu. Měl by obsahovat informace, zda byl člověk proti nemoci covid-19 očkován, zda ji prodělal a zda je testován. Na tomto základě by podle něj lidé mohli chodit do některých zařízení.

Postavit možnost využít leteckou dopravu, jít na hromadnou akci nebo do nějakého podniku jen na tom, zda je člověk očkovaný, není podle Prymuly korektní. Pokud se někdo nenechá očkovat, protože mu to například zdravotní stav nedovoluje, měl by mít možnost prokázat se negativním testem, řekl. Zatímco Izrael, který proočkovává svou populaci velmi rychle, o zavedení covid pasu podle Prymuly uvažuje v řádu jednotek týdnů, Evropa se spíše přiklání k termínu v polovině roku.

Schillerová řekla, že vláda o zavedení covid pasu nediskutuje, je to podle ní zatím předčasné.

O uvolnění některých podnikatelských činností se ale uvažuje v souvislosti s antigenními testy. S takovou podmínkou by se mohly už ve čtvrtém stupni systému PES podle Havlíčka otevřít například hotely a penziony. Díky antigenním testům by bylo možné podle Havlíčka povolit i pořádání kongresů či veletrhů.

Iniciativa Cesta ze tmy na začátku prosince navrhla systém opatření při shromažďování lidí tak, aby kulturní, společenské nebo sportovní akce byly z epidemiologického hlediska bezpečné. Hlavním nástrojem by měl být test provedený výtěrem z krku, který by v krátkém čase před akcí otestoval všechny účastníky, včetně personálu a účinkujících.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď