Přibývá slibných zpráv o testech možných vakcín proti covidu-19

foto Očkování, vakcína, vakcinace. Ilustrační foto.

New York/Londýn - Další dva týmy vědců pracující na vývoji vakcín proti nemoci covid-19 dnes přišly s pozitivními zprávami ohledně testů svých přípravků na lidech. Farmaceutická firma Pfizer zveřejnila předběžné výsledky svého programu, podle nichž jedna ze zkoušených látek vyvolala u části pacientů kýženou reakci imunitního systému, byť někteří očkovaní zároveň pociťovali vedlejšími účinky. O podobných poznatcích pak podle agentury Reuters hovořila na půdě britského parlamentu také členka týmu Oxfordské univerzity.

Americký Pfizer se snaží vakcínu proti nemoci z koronaviru vytvořit ve spolupráci s německou firmou BioNTech a badatelé první výsledky svých klinických testů zveřejnili na webu medrxiv.org, přičemž daný článek ještě nebyl přezkoumám dalšími experty.

V rámci studie byly účastníkům podávány čtyři různé potenciální vakcíny a jedna z nich údajně při jistém způsobu dávkování u všech pacientů vyvolala tvorbu protilátek na koronavirus SARS-CoV-2. Web STAT, který se specializuje na zdravotnické zpravodajství, vysvětluje, že část protilátek byly tzv. neutralizující, které podle dosavadních poznatků mohou virus zneškodnit. Vědci prý zaznamenali i více než dvojnásobnou míru výskytu těchto protilátek než u lidí, kteří covid-19 prodělali.

Slibná očkovací látka se testovala na 45 osobách, přičemž nejlepší výsledky se dostavily u skupin, které dostávaly nižší a střední dávku. Zejména při vyšších dávkách pacienti pociťovali vedlejší účinky včetně horečky a problémů se spánkem, autoři výzkumu ale nežádoucí projevy nepovažovali za vážné, píše STAT.

"Stále je před námi dlouhá cesta a zkoušíme i jiné kandidáty," uvedl jeden z lídrů výzkumu vakcín pod záštitou Pfizeru Philip Dormitzer. "Můžeme však v tuto chvíli říci, že je zde slibný kandidát, soudě podle prvních dat o imunogenicitě a bezpečnosti," shrnul.

Testy potenciálních vakcín na lidech aktuálně provádí i řada jiných týmů a podle Kate Binghamové, která předsedá speciálně vytvořenému výboru britské vlády, je v tomto směru vůbec nejdál výzkum pod hlavičkou Oxfordské univerzity. Tamní profesorka Sarah Gilbertová dnes britským poslancům řekla, že do projektu už se v Británii zapojilo 8000 dobrovolníků. Klinické testy experimentální látky nazvané AZD1222 údajně vstoupily do třetí fáze a podle Gilbertové jsou vědci z Oxfordu rovněž svědky "správného typu imunitní reakce" u naočkovaných lidí.

Podobné povzbudivé signály přišly už v úterý od americké biotechnologické společnosti Inovio, čínská vláda zase pro použití mezi vojáky schválila experimentální vakcínu z dílny pracovníků čínské vojenské akademie věd. Podle agentury AFP se už na lidech začalo v různých zemích světa testovat přes 20 očkovacích látek.

Odpovědi na otázku kdy bude lidstvo disponovat účinnou vakcínou na covid-19 jsou však stále poněkud mlhavé. Při dnešním slyšení expertů v britském parlamentu mimo jiné zaznělo, že britská vláda by se měla připravit na podzim a zimu bez klíčové zbraně pro boj proti nákaze. Binghamová považuje za pravděpodobné, že hotové vakcíny se začnou objevovat na začátku příštího roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď