Příbramská galerie nabízí srovnání Drtikola a dnešních fotografů

foto Práce slavného fotografa Františka Drtikola, které vznikly technikou bromografie.

Příbram - Porovnání děl Františka Drtikola s tvorbou současných fotografů nabízí příbramská galerie pojmenovaná po známém portrétistovi. Kromě stálé expozice věnované slavnému příbramskému rodákovi si mohou návštěvníci v těchto dnech prohlédnout i výstavu fotografií a videí z 23. ročníku soutěže Czech Press Photo. ČTK to dnes řekla ředitelka Galerie Františka Drtikola Hana Ročňáková.

Drtikol (1883 až 1961), od jehož narození v sobotu uplyne 135 let, byl autorem obdivovaných aktů, zavrhovaným malířem i mystikem. Jeho originální dílo záhy získalo značný mezinárodní ohlas. Stálá expozice v příbramské galerii nabízí průřez jeho fotografickou tvorbou od dob ateliéru v Příbrami až po rok 1935, kdy Drtikol fotografickou dráhu radikálně ukončil. Součástí výstavy je i projekce snímku o Drtikolovi od Jiřího Holny.

"Souběžně v objektu galerie máme Czech Press Photo, takže to je takové porovnání se současnou fotografií," uvedla Ročňáková.

Návštěvnost galerie podle ní neklesá, zájem veřejnosti je pořád přibližně stejný. "Jsme vlastně jediná stálá expozice, která připomíná dílo Františka Drtikola, i když je postavená na muzejních faksimiliích," dodala ředitelka.

Drtikol se zpočátku neúspěšně snažil uchytit v Paříži a ve Švýcarsku a v roce 1904 nastoupil na tříletou vojenskou službu. Po návratu z ní pokoušel své štěstí v rodné Příbrami. Uspěl však až v Praze, kde si se společníkem Augustinem Škardou otevřel na rohu Vodičkovy a Jungmannovy ulice velkoryse pojatý dvoupodlažní ateliér. Zpočátku jej držely nad vodu školní fotografie, teprve postupem času si zručný Drtikol získal pevný okruh příznivců z vysokých společenských a uměleckých kruhů. V roce 1911 publikoval jako první český fotograf umělecký akt nejen výstavně, ale i tiskem v měsíčníku Fotografický obzor. Na začátku první světové války, kdy již platil za nejlepšího pražského fotografa, se zakázky jen hrnuly.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď