Příběhy bezpráví připomenou 30. výročí od pádu železné opony

foto Vlasta Černá převzala z rukou Karla Schwarzenberga Cenu Příběhů bezpráví 31. října 2019 v Praze v rámci 15. ročníku projektu Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách. Černá v 50. letech ukrývala spolu s dalšími lidmi pronásledovaného kněze a během pokusu překročit s ním státní hranici se stala obětí léčky Státní bezpečnosti a byla zatčena. Ve vazební věznici strávila 17 měsíců.

Praha - V pražském kině Lucerna byl dnes zahájen 15. ročník projektu Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách. Během večera byly předány Ceny Příběhů bezpráví třem pamětníkům za jejich odvážné postoje a vzdor vůči komunistickému režimu. Poprvé byli ocenění i zahraniční obhájci lidských práv. Přes 680 zapojených škol si letos vybírá z nabídky tří filmů, které se tematicky vztahují k výročí sametové revoluce a fenoménu emigrace. Součástí slavnostního večera byla i vzpomínka na zesnulého spisovatele Jiřího Stránského, který projekt Příběhy bezpráví podporoval.

Fotogalerie

"Jsem přesvědčen, že exil je v souvislosti s výročím konce komunistické diktatury na místě připomenout. Pokud si navíc uvědomíme, kolik desítek tisíc Čechů našlo v těžkých dobách útočiště v cizině, přivede nás to k hlubšímu zamyšlení nad osudy lidí odcházejících z méně šťastných koutů světa, aby mohli žít důstojně nebo "jen" přežít," uvedl k tematickému zaměření letošního ročníku ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni Karel Strachota.

Letošními laureáty Ceny Příběhů bezpráví jsou Vlasta Černá, Jiřina Čechová a Jan Kratochvil. Černá v 50. letech ukrývala spolu s dalšími lidmi pronásledovaného kněze a během pokusu překročit s ním státní hranici se stala obětí léčky Státní bezpečnosti a byla zatčena. Ve vazební věznici strávila 17 měsíců. Čechová, která od roku 1965 učila na gymnáziu ve Znojmě, byla v roce 1970 ze školy kvůli nesouhlasu s politickou situací po okupaci Československa vyhozena. Později se stala signatářkou Charty 77. Kratochvil, jehož život výrazně ovlivnila činnost jeho otce, poúnorového emigranta, demonstroval proti okupaci Československa a 21. srpna 1969 byl přítomen zastřelení Danuše Muzikářové v Brně. Poté se zapojil do disidentských aktivit.

Poprvé byla symbolicky udělena cena i zahraničním bojovníkům proti nedemokratickému režimu, v tomto případě dvěma lidskoprávním aktivistům z Uzbekistánu Azamjonu Formonovovi a Agzamu Turgunovovi.

Nejnovějším z filmů nabízených školám je dokument Karla Strachoty 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu přinášející příběh jednadvacetiletého studenta Petra, který v roce 1989 emigroval z Československa do Francie. Dalším snímkem je půlhodinový sestřih dokumentu Jana Špáty Největší přání 1989, který zachycuje stav společnosti v socialistickém Československu krátce před sametovou revolucí. Třetím titulem je nejpřehrávanější film portálu JSNS.CZ 1989: Z deníku Ivany A. Střihový snímek je osobitým pohledem středoškolačky na poslední rok existence komunistického Československa.

Školy zapojené do projektu Příběhy bezpráví dostanou také plakátovou výstavu 1989 - Rok zázraků zpracovávající revoluční rok 1989 jak v Československu, tak v mezinárodním kontextu. Pro školy je také letos přichystán třetí dotisk publikace Emigrace a život v exilu. Prvních 100 přihlášených škol získá i výukovou hru Operace Paměť. Školy mají možnost zapojit se do Měsíce filmu na školách také prostřednictvím projektu Naše revoluce. V jeho rámci studentské týmy mapují příběhy lidí z jejich okolí, kteří sametovou revoluci zažili.

Za dosavadní existenci projektu Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách uspořádaly školy 8238 projekcí, kterých se zúčastnilo bezmála 339.000 žáků. Také během letošního listopadu se na stovkách českých základních a středních škol uskuteční filmové projekce s tematikou moderních československých dějin doprovázené besedami s pamětníky, historiky i filmaři. Více informací se nachází na www.pribehybezpravi.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 4. června 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď