V Polsku při druhém důlním neštěstí v tomto týdnu zahynuli čtyři horníci

foto Horník - ilustrační foto.

Varšava/Moskva - Neštěstí v polském černouhelném dole Zofiówka si vyžádalo životy nejméně čtyř horníků. Dalších šest se stále pohřešuje. Informují o tom polská média s odvoláním na vlastníka dolu, společnost Jastrzembska Spólka Wenglowa (JSW). Záchranná akce po už druhém důlním neštěstí v Polsku v tomto týdnu pokračuje. V Rusku při výbuchu v dole na měď ve městě Gaj v Povolží přišli o život nejméně tři lidé. Informovala o tom agentura TASS, která se odvolává na oblastní prokuraturu. Výbuch nastal dnes ráno v hloubce asi 1,2 kilometru.

Otřes v dole Zofiówka spojený s prudkým únikem metanu podle sdělení polské firmy nastal v 03:40 v hloubce asi 900 metrů. "V okolí nehody bylo 52 pracovníků, 42 jich vyšlo (z dolu) vlastními silami," uvedla JSW. Se zbylými deseti horníky se podle firmy není možné spojit. V dole zasahují tři desítky záchranářů, řekl agentuře PAP mluvčí JSW Slawomir Starzyński.

"Jsou další zdrcující zprávy ze Slezska," napsal o neštěstí polský premiér Mateusz Morawiecki. Dodal, že je v myšlenkách a modlitbách spolu s pohřešovanými, ke kterým se teď snaží dostat záchranáři.

Společnosti JSW patří také černouhelný důl Pniówek na jihu Polska, kde po středečním výbuchu metanu přišlo o život pět lidí a dalších sedm se pohřešuje. Záchranou operaci JSW v pátek ukončila s tím, že oblast, kde zůstalo pět báňských záchranářů a dva horníci, je příliš nebezpečná a vyslání dalších týmů by bylo nezodpovědné.

V dole Zofiówka se záchranáři pokoušejí dostat k pohřešovaným deseti horníkům, ale překážku představuje velká koncentrace metanu, uvedlo vedení JSW na tiskové konferenci. Oproti situaci v nedalekém dole Pniówek nedošlo v dole Zofiówka ke vzplanutí či výbuchu metanu, ale záchranáře od pohřešovaných dělí mnohem větší vzdálenost, místo 300-400 metrů jako v dole Pniówek jde nyní asi o 2300-2500 metrů. "Chceme co nejdříve dosáhnout kontaktu, ale zároveň zachovat bezpečnost záchranářů," zdůraznil zástupce šéfa těžební firmy Edward Paździorko, kterého cituje server Onet.

V dole Zofiówka přišlo v roce 2018 o život pět horníků, připomíná agentura AFP.

Polsko, které je z velké části závislé právě na uhlí, zažilo v posledních letech několik důlních neštěstí. Například loni v uhelném dole Myslowice-Wesola na jihu země při závalu zemřeli dva horníci. V roce 2018 při důlním neštěstí v dole Zofiówka na jihu Polska zahynulo pět horníků.

Při jednom z největších důlních neštěstí v Polsku, kdy vybuchl metan, zemřelo v roce 2006 v dole Halemba 23 horníků, uvedl server Wprost. O tři roky později nepřežilo výbuch metanu v dole Wujek-Šlonsk nedaleko Katovic 20 horníků.

V Rusku při výbuchu v dole na měď ve městě Gaj došlo při provádění detonačních prací pod zemí předčasně k výbuchu, řekl agentuře TASS nejmenovaný zdroj z řad záchranářů. "V šachtě bylo 91 lidí, 88 z nich sami vyšlo na povrch," dodal.

TASS rovněž s odvoláním na důlní společnost GOK uvedl, že se těla tří pracovníků našla bez známek života v hloubce 1205 metrů. Na místě nyní pracují důlní záchranáři.

Důlní neštěstí nejsou v Rusku výjimečná. Hlavní příčinou tragédií bývá zastaralý technický stav zařízení na šachtách a často i nedodržování bezpečnostních předpisů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď