Při výbuchu palivového potrubí v Mexiku zahynulo nejméně 67 lidí

foto Požár po výbuchu rozbitého palivového potrubí ve středním Mexiku.

Mexiko - Při výbuchu poškozeného palivového potrubí ve středním Mexiku zahynulo v noci na sobotu nejméně 67 lidí a 75 dalších osob utrpělo zranění, z toho mnozí středně těžká a těžká. Popálili se, když se snažili naplnit si unikajícím benzinem kanystry. Oznámil to guvernér státu Hidalgo Omar Fayad. Vyšetřovatelé se na místě neštěstí i v nemocnicích snaží identifikovat oběti neštěstí.

Státní ropná společnost Pemex uvedla, že příčinu výbuchu vyšetřuje. Původně tvrdila, že exploze vznikla následkem navrtání potrubí. Poté, co Pemex poruchu potrubí zjistil, přijeli na místo vojáci. Krátce před výbuchem se ale stáhli, aby se vyhnuli problémům, protože na místě byly stovky lidí. Na sociálních sítích se objevila videa ukazující, jak si lidi plní kanystry za denního světla a za přítomnosti ozbrojených sil, což vyvolává otázky, proč úřady důrazně nezasáhly.

Někteří lidé nahlásili úřadům, že pohřešují své blízké. Není jasné, zda jsou zranění nebo mrtví. Mnoho z obětí má totiž tak rozsáhlé popáleniny, že je není možné rychle identifikovat, uvedla agentura DPA. Půda v okolí navrtaného potrubí, kterou sežehl požár, je spálená na uhel.

Jde o jednu z nejhorších podobných explozí za poslední léta v zemi, která se dlouhodobě potýká s krádežemi z palivových potrubí. Někteří lidé podle agentury AFP vidí příčinu tragédie právě v nedostatku paliva. "Spousta lidí přišla s kanystry kvůli nedostatku benzinu," uvedl 55letý muž, který na místě neštěstí hledal svého syna.

"Naléhavě vyzývám obyvatele, aby se neúčastnili krádeží paliva," prohlásil Fayad. "Kromě toho, že jsou nezákonné, ohrožují vaše životy i rodiny," varoval.

Místo tragédie navštívil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. V rozhovoru s místními médii slíbil, že bude prosazovat politiku proti krádežím paliva, dokud nebudou vymýceny.

López Obrador před časem vyhlásil proti krádežím pohonných hmot rozsáhlou akci. Podle vlády jejich zloději v minulém roce zemi připravili o více než tři miliardy dolarů (67,5 miliardy Kč ). Pemex tvrdí, že v posledních letech se v průměru každých 30 minut někdo pokouší navrtat potrubí. Řada čerpacích stanic v mnoha místech země má zavřeno, u těch otevřených se už řadu dní tvoří dlouhé kolony aut i lidí s kanystry.

Nedostatek paliva způsobilo zavedení kontrol, na něž vláda nasadila na pět tisíc vojáků, ale také panika, s níž řada lidí nakupovala v předchozích dnech zásoby benzinu. Dočasně byla také uzavřena některá potrubí, odkud zloději palivo dříve kradli, a místo toho nyní mnohde benzin rozvážejí cisterny.

López Obrador má značnou podporu veřejnosti, přestože jeho opatření narušilo dodávky pohonných hmot v centrálním Mexiku a vyvolalo obavy, že by nedostatek paliva mohl poškodit ekonomiku. Svaz výrobců aut upozornil, že by některé automobilky mohly ukončit výrobu, pokud nebude nedostatek pohonných hmot rychle vyřešen.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď