Při výbuchu na východě Afghánistánu zahynulo nejméně 19 lidí

foto Výbuch, sebevražedný útok, atentát - ilustrační foto.

Kábul - Výbuch ve východoafghánském městě Džalálábád dnes usmrtil nejméně 19 lidí. Dalších 20 osob utrpělo zranění, informovala agentura Reuters s odvoláním na svědky a představitele tamní provincie.

K explozi došlo jen několik hodin poté, co afghánský prezident Ašraf Ghaní ve městě otevřel nemocnici. Výbuch poškodil několik obchodů a budov na náměstí v centru Džalálábádu. Podle místního policejního velitele stál za útokem sebevražedný atentátník. Ten zaútočil na automobil vezoucí členy sikhské komunity, kteří cestovali na schůzku s prezidentem. Nejméně deset z obětí jsou sikhové, uvedli tamní představitelé. Afghánistán je převážně muslimským státem, v zemi ale žije i malé množství hinduistů a sikhů.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podobné atentáty v oblasti Džalálábádu ale měli v minulosti na svědomí ozbrojenci z Islámského státu nebo radikálové z islamistického hnutí Tálibán.

Jak poznamenala agentura Reuters, útok dokazuje, že v zemi i přes nedávné příměří stále panuje napjatá bezpečnostní situace. Několikadenní klid zbraní vyhlásil minulý měsíc afghánský prezident při příležitosti muslimského svátku íd al-fitr. Příměří nicméně nezahrnovalo Islámský stát, který v Afghánistánu bojuje jak proti armádě, tak i proti Tálibánu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 25. května 2019

Očekáváme v 1:00 13°C

Celá předpověď