Při útoku islamistů v Mali zahynulo 20 vojáků

foto Ilustrační foto - Vláda 28. dubna projedná prodloužení mandátu pro české vojáky působící v Mali. Češi v zemi chrání velitelství operace pod hlavičkou Evropské unie a cvičí tamní vojáky pro boj s islamisty na severu Mali. Na snímku z 25. dubna výcvikový kemp mise EU TM v Kati v Mali.

Bamako - Při útoku, za kterým nejspíš stojí islamistické milice, zahynulo v neděli v Mali 20 příslušníků bezpečnostních složek. Útok se odehrál ve vojenském táboře Sokolo v regionu Segou v centrální části země, informovala britská BBC. Podle nejmenovaného místního představitele, kterého citovala agentura AFP, ozbrojenci přijeli na motorkách.

Při útoku utrpělo zranění dalších pět vojáků. Ozbrojenci rovněž poškodili či ukradli vojenské vybavení. Jeden ze svědků popsal, že po napadení tábora vypukl na místě "totální chaos".

Podobné incidenty se v zemi odehrály i na konci minulého roku. Při útoku na armádní hlídku na severu Mali loni na konci listopadu zemřelo 24 malijských vojáků. Jen o pár dní dříve při útoku na vojenskou základnu na severovýchodě Mali přišlo o život dokonce 54 vojáků.

Mali i sousední státy Burkina Faso a Niger zaznamenaly v posledních měsících celou řadu smrtelných islamistických útoků, které cílily na vojáky i civilisty. Od roku 2016 se počet obětí v těchto třech zemích zpětinásobil, jen za minulý rok v regionu kvůli násilí zemřelo okolo 4000 lidí.

Radikální islamisté ovládají od roku 2012 značné části severního Mali a v poslední době podnikají výpady i do hustěji osídlené centrální a jižní části. Svůj vliv zesilují i v sousedních zemích. Malijské armádě se i přes podporu od OSN či francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit. V Mali se nyní nachází také 120 českých vojáků v rámci výcvikové mise EU, které Češi od začátku roku na šest měsíců velí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď