Při útocích Tálibánu zahynulo 52 členů afghánských vládních sil

foto Ilustrační foto - Afghánská armáda hlídkuje v provincii Helmand.

Kábul - Nejméně 52 příslušníků afghánských bezpečnostních sil zabili od dnešní noci při útocích na severu země povstalci z řad islamistického hnutí Tálibán. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Při střetech byly podle dostupných informací zabity také čtyři desítky ozbrojenců Tálibánu. Bilance obětí na obou stranách ale mohou nadále stoupat.

V provincii Kunduz zahynulo při útoku na kontrolní stanoviště v okrese Daští Arči 13 členů bezpečnostních složek a dalších 15 utrpělo zranění. Bitva začala v neděli večer a trvala až do dnešního rána, uvedl šéf kunduzské provinční rady Muhammad Júsuf Ajúbí.

V provincii Džauzdžán napadli rebelové z Tálibánu okres Chamjáb z několika různých stran a donutili afghánské vládní síly, aby se stáhly ze svého ústředí. "Rozpoutala se prudká bitva a my jsme nechtěli, aby byly zničeny domy civilistů a aby byli zabiti civilisté," zdůvodnil rozhodnutí vládních sil šéf provinční policie Fakír Muhammad Džauzdžání. Podle něj v boji padlo osm policistů, tři byli zraněni. O život přišlo také sedm členů Tálibánu a osm utrpělo zranění.

K útokům v Kunduzu i Džauzdžánu se prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida přihlásilo hnutí Tálibán.

Povstalci z Tálibánu rovněž usmrtili dalších 14 afghánských policistů a provládních ozbrojenců v provincii Samangan, šest jich utrpělo zranění. V bitvě také zemřeli tři bojovníci Tálibánu a čtyři utrpěli zranění.

K útoku v Samanganu se zatím nikdo nepřihlásil, místní provinční rada z něj ale viní Tálibán, který je v provincii aktivní a často si bere za terč členy afghánských bezpečnostních sil.

V severní provincii Saripúl rovněž zaútočili bojovníci Tálibánu na několik stanovišť afghánské armády a provládních milic. Při střetech bylo zabito nejméně 17 příslušníků bezpečnostních sil. "Útok Tálibánu byl odražen, ale sporadické střety na předměstích stejnojmenné provinční metropole pokračují," prohlásil šéf provinční policie.

Od červnového příměří u příležitosti islámského svátku íd al-fitr zesílili ozbrojenci Tálibánu útoky proti afghánským bezpečnostním silám. Při čím dál tím lépe koordinovaných útocích po celé zemi byly zabity stovky příslušníků afghánské armády a policie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď