Při testech mezi učiteli a veřejností bylo asi 5 % pozitivních

foto Ve Fakultní nemocnici Ostrava začalo 16. prosince 2020 testování na nemoc covid-19 prostřednictvím antigenních testů pro každého zájemce. Testování je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Praha - Od 4. do 17. prosince bylo uděláno téměř 44.000 antigenních testů na covid-19 u učitelů a veřejnosti. Pozitivních bylo zhruba pět procent. Odběrová místa budou otevřena i na Štědrý den a 26. prosince, naopak 25. prosince a na Nový rok bude zavřeno. Novinářům to řekl Petr Šnajdárek, který má za armádu na starosti Chytrou karanténu.

Antigenní testování učitelů na covid-19 začalo 4. prosince a dnes skončí, k tomu se 16. prosince přidalo testování veřejnosti, které potrvá do poloviny ledna. K dnešními dni je do systému podle Šnajdárka zapojeno 180 odběrových center v celé zemi, k tomu přes 1000 praktických lékařů nebo ambulantních specialistů testuje své pacienty ve svých ordinacích. Dnes se na test podle Šnajdárka objednalo přes 18.000 lidí a volných je ještě kolem 6950 míst.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zdůraznil, že lidé, kterým vyjde test pozitivní, musí zůstat v izolaci a vyplnit sebereportování. "Cílem testování je, abychom z dané populace identifikovali zejména osoby, které nemají příznaky a nevědomky rozšiřují infekci mezi ostatními," řekl Blatný. Testování veřejnosti je podle ministra způsob, jak obnovit otevření restaurací, které jsou ode dneška znovu zavřeny, či jak se vrátit k normálnímu životu ještě předtím, než budou lidé naočkováni proti nemoci covid-19. První dávky vakcíny by mohly být v Česku ještě letos.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 19:00 9°C

Celá předpověď