Při sebevražedném útoku v Íránu zemřelo 27 členů revolučních gard

foto Ilustrační foto - Íránský voják odnáší dítě z místa útoku na vojenskou přehlídku v íránském městě Ahváz

Teherán - Při sebevražedném útoku na autobus na jihovýchodě Íránu dnes zahynulo nejméně 27 členů elitních revolučních gard. Informovala o tom podle Reuters íránská agentura Tasnim. K odpovědnosti za útok se přihlásila militantní sunnitská skupina Džajš al-Adl (Armáda spravedlnosti).

U autobusu převážejícího členy bezpečnostních složek explodovalo na silnici mezi městy Záhedán a Cháš auto naplněné výbušninami. V provincii Sístán a Balúčestán, kde se atentát odehrál, se íránské bezpečnostní síly často dostávají do střetů nejen se sunnitskými extremisty, ale i s pašeráky drog. Provincii obývají sunnitští Balúčové, což je menšina v převážně šíitském Íránu.

Íránské úřady uvedly, že Džajš al-Adl vede operace ze svých základen v Pákistánu a že Teherán opakovaně svého souseda vyzýval, aby proti této skupině zakročil. Jeden z velitelů revolučních gard Alí Fadáví v této souvislosti upozornil, že Írán se v reakci na útok nebude řídit hranicemi své země. "Naše odpověď v ochraně islámské revoluce nebude vymezená našimi hranicemi. Nepřátelé dostanou velice tvrdou odpověď," řekl.

"Obětavé děti íránského lidu z vojska a rozvědky pomstí krev mučedníků vzešlých z tohoto incidentu," komentoval útok mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Ghasemí.

Revoluční garda je významnou vojenskou a ekonomickou silou Íránu, která podléhá přímo duchovnímu vůdci země, kterým je nyní ajatolláh Alí Chameneí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď