Při protestech na hranicích Pásma Gazy zemřeli dva Palestinci

foto Izraelská hraniční policie v Jeruzalémě.

Gaza - Při protestech na hranicích Pásma Gazy s Izraelem zastřelili dnes izraelští vojáci dva Palestince, přes dvě stě lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na úřady v Pásmu Gazy. Protestů, které trvají s větší či menší intenzitou už od konce března, se dnes podle agentury Reuters zúčastnilo asi 20.000 lidí. Od března zemřelo při těchto protestech už na 170 Palestinců a jeden izraelský voják, tisíce lidí byly při nich zraněny.

Mluvčí izraelské armády uvedla, že vojáci reagovali na násilné protesty a snažili se zabránit Palestincům v překročení hranice. Podle svědků, které citovala agentura Reuters, byla většina demonstrujících několik stovek metrů od hranice. Několik desítek Palestinců se k ní ale přiblížilo, zapalovalo pneumatiky a házeli na druhou stranu hranice kameny a zápalné lahve.

Izraelští vojáci reagovali jako v předchozích měsících slzným plynem a střelbou ostrými náboji, jak to mají v rozkazech. Mnozí, včetně OSN, toto rozhodnutí izraelského velení ale kritizují jako nepřiměřenou reakci.

Dnešní protesty přicházejí po několikadenním klidu, díky němuž Izrael ve středu otevřel jediný hraniční přechod do palestinského Pásma Gazy používaný k dopravě zboží. Otevření přechodu bylo součástí vyjednávání o příměří, které za zprostředkování Egypta vede Izrael s Palestinci.

Protesty na hranicích Pásma Gazy s Izraelem vypukly koncem března v souvislosti se 70. výročím založení státu Izrael a Palestinci jimi demonstrují za právo vrátit se na území, která kdysi obývali. Protestují i proti blokádě Pásma Gazy, kterou Izrael a Egypt zavedly v roce 2007 poté, co oblast ovládlo hnutí Hamás. Blokáda a konflikt Hamásu s Izraelem způsobily na tomto území ekonomickou krizi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 16. února 2019

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď