Při potlačování demonstrací v Íránu zemřeli tři další lidé, tvrdí organizace

foto Ilustrační foto - Jednotky policie zasahují proti demonstrantům před univerzitou v Teherránu, 27. října 2022. 

Teherán/Oslo - Při zákrocích bezpečnostních složek proti demonstracím v Íránu dnes zemřeli další nejméně tři lidé. Uvedla to agentura AFP s odkazem na íránskou exilovou organizaci na ochranu lidských práv Hengaw. Od vypuknutí protestů v zemi v polovině září zemřelo podle organizace Iran Human Rights (IHR) nejméně 378 lidí.

Podle Hengaw příslušníci bezpečnostních sil začali střílet na demonstranty v íránském Kurdistánu na severozápadě země. Zabili při tom nejméně tři lidi. Organizace informovala agenturu AFP také o incidentu, při kterém příslušníci revolučních gard odcizili tělo zabitého demonstranta a pohřbili jej na neznámém místě. Při tom zranili nejméně pět lidí.

Lidé v Íránu protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla mladá žena infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

Od té doby podle organizace IHR při represích zahynulo nejméně 378 lidí. Přes 120 lidí zemřelo při střetech v provincii Sístán a Balúčestán. Pohřby zabitých se často mění v protivládní demonstrace.

Íránské úřady tvrdí, že protesty jsou organizované ze zahraničí. Podle nich se jedná o nátlak Spojených států a jejich spojenců na íránský lid. Západní země v souvislosti s protesty zavedly sankce vůči některým představitelům íránského režimu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď