Při opravě kostela v Řepíštích se našly trámy z roku 1424

foto Dřevěný kostel svatého Michaela Archanděla v Řepištích na Frýdecko-Místecku (na snímku z 10. června 2020).

Řepiště (Frýdecko-Místecko) - Dřevěný kostel v Řepištích na Frýdecko-Místecku ukrývá trámy z roku 1424, tedy z roku úmrtí českého husitského vojevůdce Jana Žižky. Ukázala to rozsáhlá rekonstrukce kostela za 11 milionů korun, která spěje k závěru. Novinářům to řekl vedoucí oddělení specialistů z Národního památkového ústavu Tomáš Nitra.

Fotogalerie

Celková obnova dřevěného kostela začala v loňském roce a většinu nákladů uhradí evropské finance. Takto rozsáhle se kostel opravuje zhruba po 100 letech. V minulosti byl několikrát zásadně přestavěn a datum jeho vzniku dosud nebylo přesně známo.

Podle Nitry se předpokládalo, že kostel vznikl okolo 16. století, odvážnější odhady hovořily o konci 15. století. Během opravy kostela ale bylo odhaleno trámoví, což umožnilo dendrologický výzkum, řekl Nitra. Odborníci tak z odebraných vzorků zkoumali stáří dřeva. Nakonec se podařilo prokázat, že některé trámy pocházejí právě z roku 1424.

"To je naprosto úžasné, protože to znamená, že ten kostel není nejstarší v republice, ale obsahuje části, trámy a konstrukce, které jsou zatím nejstarší datované v rámci dřevěných kostelů v celé České republice," upřesnil Nitra. Připomněl, že za nejstarší dřevěný kostel v regionu byl dosud považován kostel svatého Ondřeje v Hodslavicích na Novojičínsku z roku 1483. Za nejstarší dřevěný kostel v zemi je pak označován hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově z poloviny 15. století.

"Bude za nejstarší pořád považován, protože je uchován v celistvosti," vysvětlil Nitra. V Řepištích se podařilo datovat do roku 1424 jen čtyři prvky v konstrukci, i když podle předpokladů jich tam s tímto stářím zřejmě bude více.

Kromě nálezu unikátních trámů se zásadně změnila také vnější podoba kostela, který měl dosud tmavou, téměř černou barvu, a nyní, po opravě, je v přírodní barvě dřeva. "Podařilo se, myslíme si velice dobře, navázat na starší etapy toho, jak ten kostel vypadal. Podařilo se odstranit většinu oplechování a vrátit šindel na všechna místa, kam patří, to znamená třeba i na cibule věží. Další změnou je to, že kostel je světlý, takřka v přirozené barvě dřeva," uvedl Nitra.

Slavnostní otevření kostela se chystá na 12. září a bude spojené s oslavami 750. výročí vzniku obce. Samotné opravy by ale měly být dokončeny už v krátké době, veřejnosti by tak kostel mohl sloužit už během července.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď