Při opravě kostela v Morkovicích objevili stavbaři věci z 18. století

foto Farář Jan Ston ukazuje listinu, kterou objevili při opravách střechy kostela v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku při setkání s novináři 22. října 2018. Stavbaři našli několik listin, dvě mince a dvě medaile z 18. století.

Morkovice-Slížany (Kroměřížsko) - Při rekonstrukce kostelní věže v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku objevili stavbaři artefakty z 18. století. Drobná měděná schránka v báni věže skrývala několik listin, dvě mince a dvě medaile z období dřívějších oprav kostela, řekl ČTK morkovický farář Jan Ston.

Voskovou medaili, kterou objevili dělníci při opravách střechy kostela v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku, ukazuje farář Jan Ston při setkání s novináři 22. října 2018. V báni na opravované střeše našli stavbaři několik listin, dvě mince a dvě medaile z 18. století. Nejstarší nalezený dokument pochází z roku 1703, je napsán v latině. Jeho autorem byl kněz Martin Karel Kučeřík. "Píše jakousi dataci, kdy se ta věž stavěla, že to bylo ke cti Boží a svatého Jana Křtitele. Že to bylo v době papeže Klementa XI., za císaře Leopolda I. A taky komu tehdy patřily Morkovice," uvedl Ston.

Další dokument je z roku 1746, kdy se podle faráře kostel opravoval znovu. I ten sepsal v latině kněz, tentokráte Tomáš František Rohovský. "Popisuje tu dobu, kdo vládl, kdo byl císařem, kdo žil v Morkovicích," řekl Ston.

Artefakty, které objevili dělníci při opravách střechy kostela v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku, na snímku z 22. října 2018. V báni na opravované střeše našli stavbaři několik listin, dvě mince a dvě medaile z 18. století. Mezi další nálezy patří dvě mince z období vlády Marie Terezie. Na jedné z nich je císařovna i vyobrazena, má dataci 1742. Ve schránce byla objevena také vosková medaile, kterou do ní v roce 1703 vložil stavitel věže, a hliněná medaile se znázorněním Nejsvětější Trojice. Všechny nálezy si nyní prohlédnou památkáři, zadokumentují je a výhledově by se měly znovu vrátit do báně kostela.

V báni na opravované střeše kostela v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku (na snímku 22. října 2018) objevili stavbaři několik listin, dvě mince a dvě medaile z 18. století. Oprava jeho věže začala v září, navazuje na předchozí rekonstrukci střechy. "Věž už byla v havarijním stavu. Sundala se komplet dolů, teď se ji tesaři snaží podle trámů znovu přesně vyřezat a poskládat. Snad do konce listopadu by měla být zpátky," uvedl Ston. Dřevěná konstrukce horní části věže bude podle něj překryta měděnou krytinou.

Náklady na rekonstrukci věže přesáhnou tři miliony korun. Více než milion zaplatí farnost, další peníze má přislíbeny formou dotací od města, Zlínského kraje, olomouckého arcibiskupství a ministerstva kultury.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď