Při Noci kostelů se dnes v ČR otevře přes 1100 objektů

foto Sklářský výtvarník Jiří Pačinek 11. června 2020 v kostele Povýšení svatého Kříže v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku na zkoušce svého umělecké představení Křišťálový chrám. Netradiční spojení architektury, světla a skleněných plastik Pačinek věřejnosti předvede o den později v rámci Noci kostelů.

Praha - Přes 1100 kostelů a modliteben po celé České republice se v dnešních večerních a nočních hodinách otevře veřejnosti při dalším ročníku Noci kostelů. Původně se akce měla konat 5. června, kvůli pandemii koronaviru se ale uskutečnit nemohla a organizátoři oznámili nový termín po uvolnění opatření proti šíření nákazy. Doznívající opatření se letošního ročníku sice dotknou, přesto je pro návštěvníky sakrálních objektů připraveno na 4000 programů. Řadu z nich bude možné sledovat i díky internetu nebo vysílání TV Noe.

Například olomoucké arcibiskupství avizovalo, že letos bude ve své arcidiecézi s ohledem na situaci klást důraz především na poskytnutí prostoru k rozjímání a modlitbám. Komornější podobu má mít Noc kostelů také v ostravsko-opavské diecézi. "Svým způsobem se to vrací k základní myšlence tohoto projektu, který vznikl před 15 lety ve Vídni, kdy dveře kostela zůstaly otevřené a nebyl žádný program," uvedl za ostravsko-opavské biskupství Miroslav Přikryl.

I přes klidnější program v podobě modliteb a meditací budou v kostelech, chrámech, kaplích a dalších sakrálních objektech koncerty, výstavy a další akce. Například v kapli na hradě Lukově na Zlínsku je naplánováno pozorování noční oblohy. Programy jsou na webu www.nockostelu.cz.

Noc kostelů je příležitostí poznat kulturní hodnotu kostelů a seznámit se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovoru či setkání. Lidé se mohou podívat do sakristií, klášterních zahrad, zvonic a krypt, vystoupat do věží nebo si zkusit zahrát na varhany.

V Česku se první Noc kostelů uskutečnila v roce 2009. Inspirací jí byla Vídeň, kde se akce koná od roku 2005. Akce vznikla náhodou, když o rok dříve nechal kostelník jednoho vídeňského chrámu při úklidu otevřené dveře a kolemjdoucí se zájmem do kostela vstupovali. Noc kostelů se koná také na Slovensku, v Estonsku a v roce 2016 se připojilo Švýcarsko.

V posledních letech bývá při Noci kostelů v Česku zaznamenáno přes půl milionu návštěvnických vstupů. Podle výzkumu agentury IBRS, který si nechala vypracovat Česká biskupská konference, je Noc kostelů mezi lidmi nejvíce reflektovanou církevní akcí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď