Při nepokojích v kolumbijských věznicích zemřelo 23 lidí

foto Příbuzní vězňů se shromáždili u věznice La Modelo v Bogotě. Ve věznicích v zemi propukly nepokoje kvůli vládním opatřením souvisejícím s bojem proti koronaviru.

Bogotá - Při nepokojích v kolumbijských věznicích v noci na dnešek zemřelo 23 lidí a 83 jich bylo zraněno. Důvodem výtržností byla vládní opatření související s bojem proti koronaviru. S odvoláním na ministerstvo spravedlnosti o tom dnes informovala agentura Reuters.

Trestanci protestovali proti špatným hygienickým podmínkám ve věznicích a podle agentury DPA též proti zákazu návštěv, k němuž vláda přikročila ve snaze zamezit šíření nákazy.

Mezi zraněnými je také sedm zaměstnanců ostrahy, z nichž dva jsou v kritickém stavu, uvedla ministryně spravedlnosti Margarita Cabello.

Podle kolumbijských médií se výtržnosti odehrály kromě metropole Bogoty také ve městech Jumundí, Cómbita, Ibagué.

Prezident Iván Duque na twitteru uvedl, že vláda bude "chránit (před koronavirem) také životy vězňů, ve věznicích ale nepřipustí žádné nepokoje". Duque oznámil v pátek celonárodní třítýdenní karanténu, která vstoupí v platnost v noci z úterý na středu.

V sobotu zemřel v Kolumbii na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, první pacient. Země zatím eviduje 210 potvrzených případů. Již od pondělka nepřijímá lety ze zahraničí a vláda lidem nad 70 let zakázala až do května vycházet z domova. Uzavřela také školy, bary a hranice se sousedními zeměmi.

Začátkem března se nepokoje spojené s restriktivními opatřeními proti šíření koronaviru udály také v Itálii, kde tehdy zemřelo osm lidí. V sobotu se několik případů vzpoury odehrálo v asi 30 věznicích ve Francii, kde se vězni většinou po procházce na dvoře odmítali vrátit do cel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 3:00 12°C

Celá předpověď