Při nehodě a následném požáru zemřelo na nádraží v Káhiře 25 lidí

foto Nehoda vlaku na hlavním nádraží v Káhiře.

Káhira - Nehoda vlakové soupravy a následný požár si dnes na hlavním nádraží v Káhiře vyžádaly nejméně 25 mrtvých. Oznámil to ředitel káhirské nemocnice. Zranění podle něj utrpělo 47 lidí a bilance zřejmě ještě není konečná. O možnosti, že by na místě mohli být cizinci, zatím nejsou zmínky. Ačkoliv příčina nehody ještě není známa, ministr dopravy Hišám Arafát už v reakci na neštěstí oznámil rezignaci.

Nehoda se podle ministerstva dopravy stala na šestém nástupišti ráno, kdy na místě bylo hodně lidí. Vlak přijížděl z Alexandrie, druhého největšího města v Egyptě. Bezpečnostní zdroje agentury Reuters uvedly, že nejspíš nešlo o úmyslné zavinění.

Požár vypukl na Ramsesově nádraží, když vlaková souprava narazila do ocelové bariéry, což způsobilo explozi palivové nádrže, uvedl zpravodajský server BBC. Fotografie na sociálních sítích zachycují hustý černý dým nad nádražím, podle svědků se těla ocitla v kolejišti.

"Všichni začali utíkat, ale mnoho lidí zemřelo, když lokomotiva explodovala. Viděla jsem na zemi ležet nejméně devět těl," řekla svědkyně Míná Ghálíová.

Další svědek Ibráhím Husajn řekl, že viděl, jak z lokomotivy gestikuloval muž a volal, že nefungují brzdy. Pak z lokomotivy vyskočil. Ahmad Abdattaváb viděl, že na nástupišti čekalo zrovna hodně lidí. "Zachvátil je oheň, hořeli a utíkali, dokud o několik metrů dál neupadli. Byla to děsivá scéna," řekl. Další svědci uvedli, že viděli v lokomotivě plameny ještě před nárazem.

Server listu Al-Ahrám informoval, že policie část nádraží uzavřela. Na místo přijeli požárníci a sanitky a železniční správa do odvolání zastavila provoz vlaků.

Strojvůdce byl v kritickém stavu převezen do nemocnice. Na místo se vydalo několik členů vlády včetně ministra dopravy Arafáta. Ten už dříve prohlásil, že příčinu nehody objasní technická komise. Premiér Mustafá Madbúlí v prohlášení slíbil přísný trest pro viníky a generální prokurátor zahájil vyšetřování. Policisté prověřují kamerové záběry a vyslýchají svědky. Madbúlí také řekl, že ministryně zdravotnictví sleduje případy zraněných. "Životy Egypťanů jsou pro nás všechny cenné, vyšetřování povede jeden výbor spolu s generální prokuraturou," sdělil premiér.

Agentura Reuters připomněla, že Egypt má jednu z nejstarších železničních sítí v regionu a železniční nehody jsou tam časté. Občané si stěžují, že se vládám nedaří zajistit základní bezpečnost. Student Alí Ramadán, který dnes utrpěl popáleniny, ale podařilo se mu vyváznout, řekl, že neví, "kdy konečně ta vlaková neštěstí skončí". "Řekli nám, že mají nové lokomotivy a vlaky za miliony dolarů, ale lidé při železničních neštěstích stále umírají," řekl.

Velké vlakové neštěstí se v Egyptě stalo i v roce 2017, kdy o život přišlo 43 lidí a přes 100 dalších bylo zraněno. V Alexandrii se tehdy srazily dva osobní vlaky. Vůbec nejtragičtější byla nehoda v roce 2002 u Káhiry. Osobní vlak tehdy začal hořet, zahynulo 370 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 23:00 8°C

Celá předpověď