Při nedělních protestech v Bělorusku policie zadržela 345 lidí

foto Ilustrační foto - Běloruská policie blokuje demonstrantům ulici v Minsku.

Minsk - Běloruská policie při nedělních protestních akcích proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka zadržela 345 lidí, uvedlo dnes běloruské ministerstvo vnitra. V neděli opět vyšly do ulic hlavního města Minsku tisíce lidí a policie k rozehnání davu použila zábleskové granáty.

Nedělní protest v Minsku se podle serveru Tut.by poprvé odehrál v nové podobě: místo jednoho velkého pochodu v centru metropole se lidé scházeli zpočátku na dvorcích a potom se k nim v jejich čtvrtích přidávali další.

Organizátoři protestu v hlavním městě tentokrát dali lidem instrukci, aby se shromáždili po skupinkách na různých místech, než se spojí do většího davu, což mělo policii ztížit případné zásahy.

O předchozích dvou nedělích policie zadržela vždy přibližně 1000 lidí.

Na obvyklém protestním pochodu v centru Minska se dnes podle Tut.by i podle ruské agentury TASS opět sešlo několik tisíc především penzistů. Demonstrujícím v další postupu hlavní třídou Nezávislosti zabránily oddíly policie. Hlavní zástup se rozdělil do menších skupin, jež v projevech nesouhlasu se setrváním Lukašenka v úřadu prezidenta pokračovaly. Policisté zatýkali, počet zadržených ale úřady zatím nesdělily.

Odpůrci režimu pořádají pravidelné protesty od sporných prezidentských voleb z 9. srpna. Obviňují Lukašenka, že zfalšoval výsledky voleb, aby se udržel u moci. Lukašenko, který v zemi vládne už 26 let, falšování voleb popírá a odstoupit odmítá.

Od začátku protestů policisté podle ochránců lidských práv zadrželi více než 19.000 lidí. Tisíce jich byly zbity, několik lidí v souvislosti s protesty a zákroky policie zemřelo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď