Při náletech na Gazu zemřelo 42 lidí, Izrael útočil i na šéfa Hamásu

foto Sutiny z budovy, která byla 15. května 2021 zničena izraelským náletem. Ve výškové budově v Gaze měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra.

Jeruzalém - Při útoku izraelského letectva proti cílům radikálního palestinského hnutí Hamás ve městě Gaza dnes zemřelo nejméně 42 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. Dříve izraelská armáda informovala, že podnikla nálet na dům, v němž žije vůdce Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. Budova podle ní sloužila jako součást vojenské infrastruktury teroristické organizace. Ozbrojenci z Hamásu už téměř týden odpalují rakety na izraelské území a izraelské letectvo proti nim podniká odvetné údery. Muslimské země volají po podpoře Palestinců, papež vyzývá ke klidu.

Sinvár žije ve městě Chán Júnis v jižní části palestinského teritoria. Pravděpodobně se skrývá, stejně jako ostatní členové vedení Hamásu. Izraelské letectvo zaútočilo i na dům Sinvárova bratra Muhammada, který rovněž patří ke špičkám organizace, kterou Izrael, Spojené státy i Evropská unie považují za teroristickou. Další izraelské nálety mířily proti kancelářím Hamásu, skladům zbraní, rampám pro odpalování raket nebo několika desítkám bodů v síti podzemních tunelů.

Při pozdějším útoku, který byl nejkrvavější od začátku nynější izraelské operace, zemřelo podle palestinských úřadů nejméně 42 lidí, z toho 16 žen a deset dětí. Asi 50 lidí utrpělo zranění.

Izraelská armáda k tomu uvedla, že při jejím dnešním útoku na síť tunelů Hamásu pod silnicí v Gaze spadly civilní domy, což si vyžádalo neúmyslné civilní oběti. Doplnila, že chce co nejvíce omezit civilní oběti, ale Hamás cíleně umisťuje svou vojenskou infrastrukturu pod domy civilistů, čímž je vystavuje nebezpečí.

Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád připouštějí, že od pondělka, kdy boje naplno propukly, ztratily dvacet bojovníků. Podle Izraele je však toto číslo mnohem vyšší.

Agentura AP napsala, že Izrael zřejmě stupňuje útoky proti Hamásu, aby mu způsobil co největší škody. Mezinárodní vyjednávači se mezitím snaží dohodnout klid zbraní, útoky na šéfy Hamásu toto úsilí ale mohou mařit. V regionu je od pátku vyslanec Spojených států Hady Amr, dnes se sešel s izraelským ministrem obrany Bennym Gancem. Ten Amrovi řekl, že Izrael "dělá vše pro to, aby zasahoval jen vojenské cíle a neubližoval civilistům, kdežto izraelští civilisté jsou terči nevybíravého útoku".

Kvůli krizi se dnes sešla Rada bezpečnosti OSN. V úterý budou mimořádně jednat ministři zahraničí zemí EU.

V Izraeli v noci na dnešek dopadaly rakety vystřelené Hamásem v širší oblasti Tel Avivu i jinde. Za necelý týden Hamás a další militantní skupiny na izraelské území vystřelily 2900 raket, u 450 z nich se odpálení nezdařilo nebo rakety dopadly ještě v Pásmu Gazy. Izraelský systém protivzdušné obrany zachytil 1150 raket, uvedla izraelská armáda.

Jihovýchodně od Nazaretu izraelští policisté zadrželi dva Jordánce, kteří u sebe měli nože. Jsou podezřelí, že v noci na dnešek přešli jordánsko-izraelskou hranici a snažili se dostat do Jeruzaléma. Později izraelská policie informovala o útoku autem na izraelské bezpečnostní složky ve čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě. Zranění utrpělo sedm policistů, řidiče zastřelili.

Současná eskalace násilí je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014. Zemřelo nejméně 188 lidí v Pásmu Gazy, včetně 55 dětí, zraněných je přes 1230, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví. Na izraelské straně je obětí na životě deset.

Boje začaly po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě. Napětí eskalovalo o ramadánu, když Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou schází k večerní modlitbě. Začátkem května se též očekával verdikt odvolacího soudu o vystěhování desítek palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě.

V sobotu izraelské letectvo zničilo výškovou budovu v Gaze, kde měla kanceláře americká agentura The Associated Press (AP) a katarská televize Al-Džazíra. Lidem se z domu podařilo odejít. Podle izraelské armády ho využívalo vojenské zpravodajské křídlo Hamásu.

Muslimské země volají po podpoře Palestinců, papež vyzývá ke klidu

Zástupci muslimských zemí dnes odsoudili izraelskou operaci v Pásmu Gazy, podle saúdskoarabského ministra zahraničí se tam Izrael dopouští "flagrantního porušování práv" Palestinců. Radikální hnutí Hamás, které Pásmo Gazy ovládá, od pondělka ostřeluje izraelské území raketami, Izrael v odvetě proti němu podniká letecké a dělostřelecké útoky.

Ministr zahraničí Saúdské Arábie princ Fajsal bin Farhán během on-line schůzky zemí Organizace islámské spolupráce (OIC) podle agentury Reuters odsoudil to, co je podle něj narušením posvátnosti klíčových míst pro islám v Jeruzalémě a "nucené" vystěhování Palestinců z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Násilnosti eskalovaly kvůli soudnímu procesu týkajícímu se vystěhování palestinských rodin ve východním Jeruzalémě. Hamás proti Izraeli začal odpalovat rakety také jako odplatu za potyčky izraelské policie s Palestinci poblíž mešity al-Aksá během ramadánu. Pro muslimy jde o třetí nejposvátnější místo.

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí Izrael nazval "státem apartheidu", který "proti našim lidem v Gaze postupuje brutálně a zločinně". Dodal, že Palestinci se nenechají vyčerpat "izraelskou smrtící mašinérií". Vyzval muslimské země, aby Palestince podpořily všemi prostředky. Chce, aby proti Izraeli zavedly politické a ekonomické sankce.

Papež František v poselství před věřícími na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu řekl, že smrt tolika nevinných lidí z posledních dnů je nepřijatelná. "Vyzývám ke klidu. Ti, kdo nesou odpovědnost, by měli ukončit řinčení zbraní a vydat se cestou míru," uvedl.

Šéf německé diplomacie Heiko Maas v nedělníku Bild am Sonntag řekl, že nejprve je nutné "ukončit raketový teror", pak musí podle něho skončit násilí a následně se mají obnovit jednání o řešení v podobě existence dvou států - Izraele a Palestiny. Na twitteru dal později najevo, že mu dělají starosti zprávy "o pokračujícím násilí, strachu lidí a jejich zoufalství". Jde podle něho o "výbušnou směs, která může mít nepředvídatelné následky pro celý region".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 23:00 26°C

Celá předpověď