Při izraelské razii v Džanínu zemřelo šest Palestinců, uvedlo ministerstvo

foto Ilustrační foto - Střety Palestinců s izraelskou armádou ve městě Nábulus, 22. února 2023. 

Ramalláh/Jeruzalém - Při razii izraelské armády v uprchlickém táboře Džanín na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes přišlo o život nejméně šest Palestinců. Podle agentury DPA o tom informovalo palestinské ministerstvo zdravotnictví. V palestinské obci Huvára na Západním břehu pokračovaly v pondělí a v noci na dnešek násilné střety mezi židovskými osadníky a Palestinci. Nejméně čtyři Palestinci utrpěli zranění poté, co je zasáhly kameny, uvedl deník Haarec.

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo při razii v Džanínu také zraněno 11 lidí, z nichž dva jsou v ohrožení života.

Mluvčí izraelské armády uvedl, že informace prověřuje. Předchozí informace armády hovořily o čtyřech mrtvých Palestincích během přestřelky v Džanínu. Mezi mrtvými je podle ní také muž podezřelý z vraždy dvou izraelských mladíků v palestinské obci Huvára z minulého týdne. Právě na tohoto útočníka se dnešní zásah zaměřil, uvedla s odkazem na nejmenované činitele agentura AP.

Situace v Huváře je nanejvýš napjatá od konce února, kdy dav radikálních židovských osadníků zaútočil na tamní Palestince. Jeden zemřel, další stovka utrpěla zranění a zničeny byly desítky aut a domů. Útoky přišly poté, co zmíněný palestinský radikál zastřelil v Huváře dva izraelské bratry.

V pondělí židovští osadníci i Palestinci z Huváry tvrdili, že druhá strana házela kameny po autech projíždějících ke kontrolnímu stanovišti. Mezi zraněnými je podle listu The Times of Israel i dvouletá palestinská dívka, která seděla s rodinou v autě, kam jeden z židovských osadníků nastříkal pepřový sprej.

Na videozáznamech zveřejněných na sociálních sítích je vidět, že izraelští vojáci se v pondělí v Huváře připojili k oslavám svátku Purim a tančili v ulicích. Podle agentury Reuters je na jednom záznamu slyšet, jak voják hebrejsky říká: "Pánové, dobyli jsme Huváru!" Armáda uvedla, že incident vyšetří, protože takové chování vojáků "není slučitelné s tím, co se očekává od bojovníků ve službě".

Šéfka izraelské opoziční Strany práce Merav Michaeliová další útoky v Huváře odsoudila. "Skupina násilných osadníků útočila během Purimu ve vesnici Huvára na nevinné lidi na ulici.Tady nejde o nějakou okrajovou skupinu mládeže, je to mainstream, který podporují členové současné vlády," řekla.

Olej do ohně ohledně Huváry přilil i izraelský krajně pravicový politik a ministr financí Bezalel Smotrič, který minulý týden uvedl, že obec je třeba "vyhladit". Americká diplomacie pak označila tyto komentáře za "nezodpovědné a odporné".

Napětí na Západním břehu se vyostřilo po nástupu nové vlády Benjamina Netanjahua. V ní jsou ministři, kteří prosazují rozšiřování osad na tomto území, které Palestinci chtějí společně s Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem pro svůj stát. Rozšiřování osad považuje většina mezinárodního společenství za nelegální.

Od začátku roku izraelské ozbrojené síly zabily nejméně 71 Palestinců, mezi nimiž byli radikálové i civilisté. Palestinci letos zabili 13 Izraelců, uvedla agentura DPA.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď