Při dvou útocích Tálibánu v Afghánistánu zemřelo nejméně 48 lidí

foto Následky sebevražedného útoku spáchaného v provincii Parván poblíž předvolebního shromáždění afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního (17. září 2019).

Kábul - Nejméně 48 lidí dnes zahynulo a osm desítek utrpělo zranění při dvou sebevražedných útocích v Afghánistánu, k nimž se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán. Jeden atentát byl spáchán v provincii Parván poblíž předvolebního shromáždění afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního, který vyvázl bez zranění. Druhý bombový útok se odehrál v Kábulu nedaleko amerického velvyslanectví a základny afghánské armády, informovaly tiskové agentury.

Při atentátu v Čárikáru, který je metropolí severoafghánské provincie Parván, sebevražedný atentátník na motocyklu napěchovaném výbušninami vrazil do vstupní brány areálu, kde se konal Ghaního předvolební mítink. Tento teroristický útok si podle údajů postupně aktualizovaných řady vyžádal nejméně 26 mrtvých a 42 zraněných.

"Mezi mrtvými jsou ženy a děti. Vypadá to, že většina obětí pochází z řad civilistů," řekl agentuře AP lékař místní nemocnice Kásim Sangin. Zároveň upozornil, že tragická bilance může dál stoupat.

Počet obětí druhého útoku, spáchaného v centru Kábulu přibližně hodinu a půl po atentátu v Čárikáru, postupně vzrostl z původních šesti mrtvých na nejméně 22. Zranění utrpělo 38 lidí.

Hnutí Tálibán, které se k útokům přihlásilo, tvrdí, že v obou případech byly terčem afghánské bezpečnostní síly, včetně prezidentovy ochranky.

Šéf státu Ghaní, který byl dostatečně daleko od exploze, obě teroristické akce odsoudil. "Pokračováním ve zločinech Tálibán opět prokázal, že si nepřeje mír a stabilitu v Afghánistánu a že jeho kroky nejsou ničím jiným než lstí," uvedl podle AP prezident v prohlášení.

Afghánistán se připravuje na prezidentské volby, které byly vypsány na 28. září. Ghaní v nich bude usilovat o znovuzvolení. Islamistické hnutí Tálibán už dříve vyzvalo obyvatele k bojkotu hlasování a uvedlo, že jeho bojovníci udělají vše pro to, aby volby zmařili. Obyvatelé by neměli chodit na předvolební shromáždění, protože se mohou stát terčem útoků, varoval Tálibán.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 25. února 2020

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď