Při dalších protestech v Kongu zahynuli tři zaměstnanci OSN a sedm civilistů

foto Demonstranti v Kongu v červenci 2022.

Kinshasa - Při demonstracích ve městě Butembo na východě Konga dnes zahynuli tři zaměstnanci mírové mise OSN a sedm civilistů. Podle agentury AFP to uvedl policejní velitel Paul Ngoma. Dva ze zabitých zaměstnanců OSN podle něj pocházeli z Indie, třetí byl Maročan. Konžané protestují proti mírové misi MONUSCO, protože podle nich nedokáže chránit obyvatelstvo v oblastech, kde působí místní milice.

Ngoma agentuře AFP řekl, že podle "předběžné bilance" zahynuli dva Indové a jeden Maročan z MONUSCO a další člen mise byl zraněn. Na straně demonstrantů si podle Ngomy střet vyžádal sedm mrtvých a několik zraněných.

Agentura Reuters dříve dnes informovala, že ve městě Goma, které se rovněž nachází na východě Konga, dnes při demonstracích proti misi OSN zahynulo nejméně pět lidí a dalších 50 demonstrantů bylo zraněno. Protesty v Gomě dnes pokračovaly druhým dnem. V pondělí tam několik set lidí zaútočilo na sklad MONUSCO, blokovalo silnice a vyrabovalo kanceláře. Lidé požadovali, aby mise OSN z Konga odešla. Její vedení protesty odsoudilo jako nepřijatelné a kontraproduktivní.

Česká armáda má podle webu ministerstva obrany v misi MONUSCO dva zástupce, kteří pomáhají monitorovat politickou, vojenskou a bezpečnostní situaci v zemi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď