Prezidentští kandidáti tvrdě kritizují ruský článek o srpnu 1968

foto Srpnové události v pražských ulicích - Národní muzeum, stopy po sovětských kulkách.

Praha - Prezidentští kandidáti tvrdě kritizují článek publikovaný na webu ruského armádního televizního kanálu Zvezda, podle kterého by mělo být Československo vděčné za sovětskou intervenci v roce 1968. Označili ho za hanebný, urážlivý či pobuřující. Článek vyšel v úterý, tedy v den, kdy prezident Miloš Zeman oficiálně zahájil svou návštěvu Ruska. Napsal ho ruský publicista Leonid Maslovský, podle redakce Zvezdy jde o jeho názor, nikoli o postoj média.

Prezident Miloš Zeman, který se v lednových volbách bude ucházet o pokračování svého mandátu, článek označil za urážku českého národa. Text je podle něj výplodem "novinářského šílence s vylízaným mozkem".

Další z uchazečů o funkci prezidenta republiky podnikatel Michal Horáček ČTK řekl, že text musel pobouřit každého Čecha a zejména generaci jeho vrstevníků. Okupaci ze srpna 1968 označil za jeden z klíčových dnů života. Poznamenal, že obyvatelé Česka nikdy nesmí dopustit, aby je někdo ponižoval prohlášením, že pro ně byla okupace dobrem. Dodal, že bylo nezbytné, aby se Zeman proti článku ohradil.

Akademik Jiří Drahoš položil na facebooku řečnickou otázku, kdo po tomto článku zveřejněném "na uvítanou Miloše Zemana v Rusku" ještě nepovažuje režim ruského prezidenta Vladimira Putina za bezpečnostní hrozbu.

Bývalý premiér Mirek Topolánek na twitteru poznamenal, že "Rusové opět nezklamali". Podotkl, že historická paměť Rusů vůči bezpráví a násilí, které způsobili jiným národům, je nulová. Článek označil za brutální překrucování historie.

Návštěvu v Rusku by v pozici prezidenta přerušil bývalý velvyslanec Pavel Fischer. "Nelze stavět vztahy zemí na lhaní o dějinách. A co horší: překrucování se dopustil web řízený armádou," uvedl na twitteru. Zároveň podotkl, že Československo nemá být Sovětskému svazu co vděčné za rok 1968.

Aktivista a lékař Marek Hilšer označil článek za naprostou dezinterpretaci srpnových událostí. Podotkl, že stejně zněla i oficiální obhajoba Sovětského svazu "agresivního útoku na suverénní zemi". "Pokud takto píší média svázaná se současnými ruskými vládními institucemi, jde o další důkaz, že se nic nezměnilo," sdělil ČTK.

Podivil se, že článek vyšel v první den návštěvy Zemana v Rusku. "Svědčí pravděpodobně o tom, že mezi současným českým prezidentem a jeho ruským protějškem došlo k většímu sblížení, než se obecně předpokládá. Ať už je zmíněný článek důsledkem předpokladu, že Miloš Zeman takové stanovisko sdílí nebo jde o snahu pomoci mu tímto způsobem v blížících se volbách, není to pro naši zem dobrá zpráva," uvedl. Podobně dnes reagoval na twitteru i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka se optal, zda "tuto průhlednou komedii na vylepšení Zemanova obrazu" s Rusy domlouval on nebo byla "z díly FSB", ruské tajné služby.

"Já mám v živé paměti hlaveň samopalu, kterým mi mířil na hlavu ruský voják, když jsem první den okupace projížděl autem kolem Českého Krumlova. Z prohlášení ruského webu jsem v šoku, protože takhle osvobození rozhodně nevypadá," sdělil ČTK další z prezidentských kandidátů Vratislav Kulhánek.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek ČTK řekl, že to, co měl možnost číst, ho uráží. Vrcholní ruští představitelé by se podle něj měli od článku distancovat, aby mohly mít oba státy i nadále korektní vztahy. Dodal, že srpnové události roku 1968 byly okupací a obě strany to musí nazývat pravými jmény. Hynek řekl, že i když chce s Ruskem udržovat obchodní vztahy, v podobné situaci by se jako prezident proti ruskému postoji jasně vymezil.

Hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig článek označil za vrcholnou nehoráznost. Jaro 1968 označil kvůli kulturnímu rozmachu za jedno z nejlepších období, které zažil, následnou okupaci považuje za zradu spojenců. K článku podotkl, že by "výlev nějakého druhořadého pisálka nesměšoval s oficiální státní návštěvou" českého prezidenta. Ukvapený odchod české delegace by podle něj mohl napáchat nedozírné hospodářské škody.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď