Prezidentští kandidáti mají poslední šanci opravit přihlášky

foto Standarta prezidenta republiky na Tereziánském paláci Pražského hradu - v popředí vstupní brána na první nádvoří.

Praha - Prezidentští kandidáti mají dnes poslední šanci opravit odstranitelné chyby na svých přihláškách. Ministerstvo vnitra k tomu minulý týden vyzvalo šest z 11 uchazečů, které ale stejně bude muset vyřadit kvůli nedostatku nominačních podpisů. V pátek by tak mohlo k volbám zaregistrovat zbývající devítku adeptů, kteří svou kandidaturu veřejně oznámili v uplynulých týdnech.

Šestici uchazečů o prezidentský úřad kromě potřebných nominačních podpisů chyběly na přihláškách další zákonné náležitosti. Neuvedli třeba svůj věk, zaměstnání či bydliště. Jeden z kandidátů také nepřipojil prohlášení o souhlasu s kandidaturou, dalším chyběl volební zmocněnec.

Vyřazení kandidáti se budou moci proti rozhodnutí ministerstva odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Ohlásil to už Josef Toman, který tvrdí, že na vnitro poslal poštou tři balíky s petičními archy s téměř 75.000 podpisy občanů. Vnitro ale oznámilo, že obdrželo archy jen s 11 podpisy. Ostatní musely být podle Tomanova zástupce "neznámými osobami ukradeny".

Pokud soud žádného z adeptů do voleb nevrátí, lidé si zřejmě budou v lednu vybírat hlavu státu z devíti uchazečů, tak jako před pěti lety. Funkci obhajuje Miloš Zeman s podporou více než 50.000 občanů, mezi jeho vyzyvatele s občanskou nominací patří bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček. Poslanci do volebního klání vyslali bývalého šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka (ODA), prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka (za Realisty) a hudebníka a šéfa strany Rozumní Petra Hanniga. Senátorskou nominaci mají bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, lékař a aktivista Marek Hilšer a bývalý premiér Mirek Topolánek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď