Prezidentští kandidáti by do jmenování profesorů nezasahovali

foto Slavnostní předávání dekretů nově jmenovaným profesorům ve Velké aule pražského Karolina.

Praha - Prezidentští kandidáti by ve funkci hlavy státu jmenovali profesory podle návrhů vysokých škol. Do návrhů by nezasahovali, protože jde o pravomoc akademických obcí. Uchazeči o post prezidentů to uvedli v anketě ČTK. Neodpověděl na ni současný prezident Miloš Zeman, který v minulosti některé profesory odmítl jmenovat.

"Vzhledem k tomu, že znám postup při jejich navrhování, budu souhlasit s předloženými jmény bez osobních výhrad," uvedl někdejší šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. Návrhy vysokých škol je třeba plně respektovat i podle bývalého českého velvyslance ve Francii Pavla Fischera.

Podle lékaře a aktivisty Marka Hilšera udělují univerzity akademické tituly na základě stanovených kritérií a prezident jako představitel státní moci nemá právo zasahovat do rozhodování vysokoškolských samospráv. "Při jmenování profesorů se budu řídit návrhy vysokých škol," ujistil. Výběr profesorů je projevem akademické svobody i podle bývalého premiéra Mirka Topolánka. "Politická moc by do něj neměla zasahovat. Prezident podepisuje jmenování," podotkl.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek poznamenal, že jmenování profesorů je slavnostní akt a je nepřípustné, aby nebyl jmenován někdo, kdo splnil všechny zákonné požadavky pro jmenování.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš chápe úlohu prezidenta jako vykonavatele role dané ústavou. Je podle něj na akademické obci, kdo je hoden takového titulu. "Snad v nějakém extrémním, výjimečném případu bych zaváhal - například pokud by v mezidobí od návrhu po jmenování vyšly najevo nějaké závažné okolnosti tomu bránící," dodal.

Podnikatel a textař Michal Horáček vnímá jmenování jako spíše formální a ceremoniální akt. "Odborné posouzení schopností a kvalifikací probíhá mnohem dříve," uvedl. Hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig poznamenal, že se bude řídit striktně zákonem.

Zeman na otázku neodpověděl. Ve funkci prezidenta dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Vadilo mu jeho údajně nevhodné chování na veřejnosti. Na jaře 2015 pak Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety jiných tří navržených kandidátů. Profesory se kvůli tomu nestali Ivan Ošťádal a Jiří Fajt z Univerzity Karlovy a Jan Eichler navržený Vysokou školou ekonomickou. Odmítnutí zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti. Podle zástupců vysokých škol tak ale porušil závazný pokyn vědeckých rad vysokých škol a usnesení vlády.

Strukturované odpovědi kandidátů prezidenta na anketu ČTK:

Otázka - Budete jmenovat všechny navrhované profesory, nebo na kandidáty budete mít i jiné než zákonem stanovené nároky?

 

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Chápu v tomto případě úlohu prezidenta jako vykonavatele role dané ústavou. Je na akademické obci, kdo je podle ní hoden takového titulu. Snad v nějakém extrémním, výjimečném případu bych zaváhal - například pokud by v mezidobí od návrhu po jmenování vyšly najevo nějaké závažné okolnosti tomu bránící.

 

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii

Návrhy vysokých škol je třeba plně respektovat.

 

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní

Budu se řídit striktně zákonem.

 

Marek Hilšer, lékař, aktivista

Akademické tituly udělují univerzity na základě stanovených kritérií. Prezident jako představitel státní moci nemá právo zasahovat do rozhodování vysokoškolských samospráv. Při jmenování profesorů se budu řídit návrhy vysokých škol.  

 

Michal Horáček, podnikatel a textař

Jmenování prezidentem republiky vnímám jako spíše formální a ceremoniální akt. Odborné posouzení schopností a kvalifikací probíhá mnohem dříve.

 

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Jmenování profesorů je slavnostní akt a je nepřípustné, aby nebyl jmenován někdo, kdo splnil všechny zákonné požadavky pro jmenování. 

 

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

Vzhledem k tomu, že znám postup při jejich navrhování, budu souhlasit s předloženými jmény bez osobních výhrad.

 

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS

Výběr profesorů je projevem akademické svobody a politická moc by do něj neměla zasahovat. Prezident podepisuje jmenování.

 

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď