Prezidentští adepti mají poslední šanci opravit chyby na přihlášce do voleb

foto Ilustrační foto - Briefing prezidentského kandidáta Josefa Středuly při podání kandidátní listiny do volby prezidenta republiky 8. listopadu 2022, ministerstvo vnitra, Praha.

Praha - Prezidentští kandidáti mají poslední šanci opravit do dnešního odpoledne chyby na přihláškách pro lednové volby hlavy státu. Ministerstvo vnitra před týdnem vyzvalo k nápravě nedostatků sedm z 21 adeptů. Nejčastější výtkou byly chybějící podpisy na podporu kandidatury, které se týkaly několika uchazečů o prezidentské křeslo.

Rozhodnutí o registraci přihlášek, které splňují zákonem požadované náležitosti, vydá ministerstvo nejpozději tento pátek. Kandidáti na prezidenta musejí mít podporu minimálně deseti senátorů nebo 20 poslanců nebo 50.000 řadových občanů. Ministerstvo většinu chybujících kandidátů vyzvalo k tomu, aby doplnili souhlas s kandidaturou nebo jméno svého zmocněnce.

Výzvy se netýkaly kandidátů, kteří jsou pokládáni za favority. Podle průzkumů jsou jimi bývalý představitel armády a NATO Petr Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, kteří kandidují s podporou více než 80.000 občanů, a také expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého podpořili jeho poslanci.

Přihlášky letos znovu odevzdali senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, kteří se o úřad hlavy státu neúspěšně ucházeli už před pěti lety. Kandidaturu ohlásili také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina, poslanec SPD Jaroslav Bašta, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. Mezi 18 kandidáty, kteří přihlášku doručili osobně, byl i aktivista Pavel Zítko, který podle svých slov sehnal potřebných 50.000 podpisů občanů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 2. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď