Prezidentského úřadu v Kazachstánu se ujal Tokajev

foto Ilustrační foto - Dlouholetý vládce středoasijské země, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev.

Astana - Prezidentského úřadu v Kazachstánu se dnes po demisi dlouholeté hlavy země Nursultana Nazarbajeva ujal dosavadní předseda Senátu Kasym-Žomart Tokajev, zemi povede do dubna 2020. Informovala o tom agentura Reuters. Tokajev v inauguračním projevu řekl, že metropole Astana musí být přejmenována na Nursultan po prvním kazašském prezidentovi.

Osmasedmdesátiletý Nazarbajev, který středoasijskou zemi vedl od roku 1991, v úterý oznámil rezignaci, kterou zdůvodnil nutností příchodu nové generace lídrů. Prezidentský úřad opustil dnes, kdy funkci převzal 65letý Tokajev. Moci se ale Nazarbajev, který podle Reuters neměl žádného očividného nástupce, zcela nevzdal: ponechal si funkci šéfa bezpečnostní rady státu a zůstává vůdcem de facto monopolní vládní strany Světlo vlasti.

Tokajev, který v minulosti zastával i post premiéra, v projevu řekl, že Nazarbajev se musí stát čestným senátorem. Uvedl také, že názory nyní již bývalého prezidenta budou nadále klíčové pro politické rozhodování.

V prezidentském úřadu, který bude vykonávat prozatímně, setrvá Tokajev do konce Nazarbajevova mandátu, což je duben 2020. Zda se zúčastní prezidentských voleb, které Nazarbajev pravidelně vyhrával se ziskem více než 90 procent hlasů, jasné není. Nazarbajev ho nicméně v úterý označil za muže, který je důvěryhodný a může vést Kazachstán.

Nazarbajev byl považován za prototyp postsovětského autoritářského vůdce, jenž obsadil vrcholné státní funkce svými spojenci, tvrdě pronásledoval opozici a kontroloval média.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď