Prezidenti zemí V4 na summitu v Maďarsku hovořili o ekologii

foto Prezidenti zemí visegrádské čtyřky (zleva) Andrzej Duda z Polska, János Áder z Maďarska, Andrej Kiska ze Slovenska a Miloš Zeman z České republiky.

Szekszárd (Maďarsko) - Dvě plenární jednání mají za sebou prezidenti zemí visegrádské čtyřky v rámci dvoudenního summitu v jihomaďarském Szeskzárdu. Tématem druhého zasedání bylo ekologické zacházení s odpady, uvedla polská agentura PAP. Dnes zahájená vrcholná schůzka skončí v sobotu odpoledne.

Prezidenti České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska dosud hovořili mimo jiné o konceptu cirkulární ekonomiky, který prosazuje Evropská komise. Cirkulární ekonomika je označení systému odpadového hospodářství, v němž se maximum použitých materiálů vrací do výrobního procesu a minimum jich končí na skládkách. Lídři Visegrádu se dnes zabývali například otázkou, jak může stát motivovat firmy k ekologičtějšímu provozu.

Předmětem diskusí v Szekszárdu má být také situace zemí na západě Balkánu a perspektiva jejich evropské integrace nebo ekonomická konkurenceschopnost visegrádských států. Podle úřadu maďarského prezidenta se rokování dotknou také možností spolupráce v oblasti bezpečnostní politiky a informačních technologií.

Své středoevropské protějšky do Szekszárdu pozval maďarský prezident János Áder, jehož země momentálně předsedá visegrádské čtyřce. Český prezident Miloš Zeman, slovenský prezident Andrej Kiska, polský prezident Andrzej Duda a János Áder se v této sestavě sešli už dvakrát, naposledy v loňském roce 14. a 15. října v Polsku. Hlavním tématem tehdejší schůzky byla energetická bezpečnost zemí střední Evropy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď