Prezident Zeman vetoval novelu o snížení plateb státu do zdravotnictví

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě.

Praha - Prezident Miloš Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku 2024 je valorizovat jako důchody. ČTK to dnes oznámil Hrad. Sněmovna může veto zvrátit. Vláda chce novelou ušetřit letos ve státním rozpočtu 14 miliard korun, což podle Zemana bude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče.

"Přijatá zákonná úprava ohrožuje zachování kvality a dostupnosti zdravotní péče a vůbec neřeší jejich nezbytné zlepšování," napsal prezident podle svého mluvčího ve zdůvodnění svého rozhodnutí předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Poukázal na výhrady České lékařské komory a zdravotních pojišťoven.

Novela by měla po lednovém zvýšení snížit po zbytek roku platby státu do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané. Stát by tím měl za celý letošek odvést do veřejného zdravotního pojištění za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) hájil snížení plateb tím, že letos výše úhrad vycházela z pesimistických prognóz, které nenastaly. Systém veřejného zdravotního pojištění byl podle ministra v pololetí v přebytku zhruba 6,5 miliardy korun.

Stát platí od ledna za každého svého pojištěnce z rozhodnutí bývalého kabinetu 1967 korun měsíčně, o 200 korun víc než loni. Podle novely by platby měly klesnout na pět měsíců na 1487 korun tak, aby průměr za celý rok odpovídal loňské částce.

Stát hradí z rozpočtu pojistné zhruba za 5,9 milionu lidí, tedy téměř za 56 procent pojištěnců. Platby za ně tvoří přibližně čtvrtinu příjmů veřejného zdravotního pojištění. Většinu výdajů spotřebují děti, senioři a nezaměstnaní. Více než polovina nákladů jde na zdravotní péči v nemocnicích.

Od roku 2024 by měla být novelou zavedena automatická valorizace zdravotních plateb státu, jako je tomu u důchodů. Státní platby do zdravotnictví by tedy měly růst o míru inflace a o polovinu růstu reálné mzdy. Systém je v novele nastaven tak, že meziroční pokles plateb nebude možný. Valorizace má vycházet z měsíční částky 1900 korun na pojištěnce, kterou bude stát podle novely odvádět příští rok. Nynější předpoklady uvádějí, že v roce 2024 by stát dával 1982 korun za pojištěnce a měsíc a o rok později 2022 korun.

Předloha má po sněmovních úpravách také sjednotit a pozměnit pravidla plnění fondů prevence zdravotních pojišťoven a prodloužit přechodné období pro doléčení pacientů po reformě úhrad ortodontické péče.

Zástupci vládní koalice: Prezidentovo veto Sněmovna přehlasuje

Zástupci vládní koalice včetně ministrů zdravotnictví a financí předpokládají, že prezidentské veto novely zákona o zdravotním pojištění Sněmovna přehlasuje. Zároveň odmítají, že by jejím přijetím hrozily negativní dopady na kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Podle předsedkyně Sněmovny a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se v tom prezident mýlí. Vláda chce novelou letos ušetřit letos ve státním rozpočtu 14 miliard korun.

"Jak již vláda opakovaně ubezpečila, změna výše plateb nebude mít negativní vliv ani na kvalitu ani na dostupnost zdravotní péče pro občany, protože zdravotní pojišťovny mají k dispozici desítky miliard v rezervách. Pan prezident se tedy mýlí a jeho veto vládní koalice ve Sněmovně přehlasuje," sdělila ČTK Pekarová Adamová. Poté České televizi řekla, že se tak zřejmě stane na zářijové schůzi.

"Prezidentovo veto novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění považuji za chybu. Tu lze ale snadno napravit, což sněmovní většina v nejbližší době učiní. Pojišťovny mají totiž prostředků dost a kvalita či dostupnost zdravotní péče není nijak ohrožena," napsal na twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). To novinářům na dotaz potvrdil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který se zúčastnil tiskové konference v Hřensku k situaci v národním parku České Švýcarsko.

Pekarová Adamová připomenula, že zákon zavádí pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce. Ta je nesmírně důležitá právě pro zajištění stabilního a předvídatelného financování zdravotnictví a tedy jeho kvalitu i dostupnost, míní.

Podle poslance KDU-ČSL Toma Philippa, který je předsedou správní rady největší Všeobecné zdravotní pojišťovny, čekali zdravotníci na automatickou valorizaci desetiletí. "A navíc tím (prezident) podrazil i pacienty, kteří jen v roce 2024 přijdou o možná až 20 miliard. Věřím, že se nám s kolegy podaří jeho veto přehlasovat," uvedl na twitteru.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) hájil snížení plateb tím, že letos výše úhrad vycházela z pesimistických ekonomických prognóz, které nenastaly. Dnes na twitteru napsal, že veřejné zdravotní pojištění mělo v prvním pololetí zisk šest miliard korun a zůstatky na účtech téměř 60 miliard. Také podle něj a předsedy Pirátů Ivana Bartoše Sněmovna veto přehlasuje.

"Pojišťovny mají v rezervách 55 miliard a stát jim poslal stejně jako loni, což je dostatečná částka a vše funguje, jak má. Zdravotní péče omezena není, veškeré pojistné plány a závazky k poskytovatelům péče se dodržují vzhledem k dlouhodobému navyšování rezerv zdravotních pojišťoven," napsal Bartoš ČTK.

Mluvčí VZP, největší zdravotní pojišťovny v zemi, Viktorie Plívová na dotaz ČTK odpověděla, že vzhledem k jasnému stanovisku vládní koalice pojišťovna v hospodaření pro letošní rok počítá s naplánovanými dopady předložené novely. Podle informací Deníku N měl ředitel VZP Zdeněk Kabátek minulý čtvrtek schůzku na Pražském hradě, její důvod deníku nesdělil.

S využitím rezerv podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Ladislava Friedricha počítají také menší zdravotní pojišťovny. "Také nemocnice mají z předchozích let zisky v řádu desítek miliard. Z tohoto pohledu novelu bereme jako realistickou," sdělil ČTK. S výrazně mírnějším navyšováním úhrad a úsporami by podle něj zdravotnictví mělo počítat i v roce 2023 před zahájením valorizace dané novelou.

Novela o zdravotním pojištění podle opozice ohrožuje dostupnost péče, veto vítá

Bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová i šéf hnutí SPD Tomio Okamura vítají prezidentovo veto novely zákona o zdravotním pojištění. Návrh podle nich ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče, sdělili dnes zástupci opozičních subjektů ČTK.

"Je to od pana prezidenta správné rozhodnutí. Snaha vládní koalice sebrat zdravotnictví 14 miliard je totiž neuvěřitelně nezodpovědná a hloupá. Na peníze jim chce sahat v době, kdy náklady nemocnicím dramaticky stoupají kvůli drastickému zdražování energií," napsal ČTK Babiš. I během koronavirové pandemie se podle něj potvrdilo, jak je důležité, že je české zdravotnictví na vysoké úrovni, a že se v této oblasti nemá a nemůže šetřit.

Jeho vláda podle něj za nepříznivé ekonomické situace logicky připravila na letošní rok další navýšení platby za státního pojištěnce. "Současná vláda ho ale škrtla, což bude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče," doplnil Babiš.

"Vláda by se teď měla chytit za nos a přiznat si, že brát nyní zdravotnictví 14 miliard, je nebetyčná hloupost. Hlavně to ale skutečně ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče. V tom se s panem prezidentem shodujeme," uvedla Schillerová. Podle ní jde o absurdní krok kabinetu. "Šetření je to totiž jen na papíře, protože ministr (financí Zbyněk) Stanjura (ODS) si jen přendá peníze z jedné kapsy do druhé. Sebere je ale na tom nejcitlivějším místě," doplnila bývalá šéfka státní kasy.

Šéf SPD Okamura ČTK napsal, že je rád, že prezident vidí zákon stejně jako hnutí, které hlasovalo ve Sněmovně proti. "Vláda Petra Fialy zhoršuje dostupnost zdravotní péče pro naše občany a pracovní podmínky zdravotníků, míní.

Podle Schillerové se sice podařilo koalici přesvědčit, aby do návrhu přidala valorizační mechanismus, vláda ale chce začít na "naprosto nedostatečném základu". "Na částku, kterou ještě vláda Andreje Babiše schválila pro letošní rok, se dostaneme někdy za dva roky. A to je při současné inflaci a růstu cen energií pro naše zdravotnictví smrtící," dodala Schillerová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď