Prezident Zeman v dopisu starostovi brazilské obce Lidice poděkoval za podporu

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě.

Praha - Prezident Miloš Zeman v dopisu starostovi brazilské obce Lidice poděkoval za podporu, kterou prostřednictvím svého pojmenování věnuje České republice a památce událostí druhé světové války. Hrad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Nedělní piety, při které si přeživší a jejich potomci připomínali 80. výročí zničení obce nacisty, se Zeman neúčastnil.

Brazilská obec Lidice přijala svůj název před 78 lety. "Těší mě, že i na druhé straně zeměkoule se dokážou lidé sžít s touto událostí a vyjádřit úctu, například i tak významným gestem, jako je přejmenování obce," uvedl Zeman v dopisu. Ač jsou ČR a Brazílie geograficky vzdálené, existuje mezi nimi pevné pouto sounáležitosti a přátelství, konstatoval prezident. Češi si podle něj dodnes významu kroku brazilské obce váží.

Současnost podle Zemana patří mezi těžké doby světové historie a je důležité, že i nyní si lidé najdou chvíli a připomenou si hrůzy dob minulých. "Nejen proto, abychom vyjádřili úctu všem obětem a pozůstalým, ale také jako varování, aby již k podobným událostem nedocházelo," uvedl prezident.

Zeman sklidil v některých médiích kritiku, že se nedělní připomínky nedaleko svého sídla v Lánech nezúčastnil. Prezident na pietní akt dorazil naposledy předloni. Loni byla připomínka v důsledku pandemie v komorní podobě, na pietním aktu byl položen i věnec prezidenta, hlava státu se ale nezúčastnila. Zeman letos vystoupil například na konci května na slavnostním shromáždění v Národním muzeu k 80. výročí operace Anthropoid.

Přímo v obci nacisté 10. června 1942 zastřelili 173 lidických mužů, ženy byly po třech dnech v budově nynějšího kladenského gymnázia odtržené od dětí. Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu nad Nerem, ženy byly odvezeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku.

Reklama

Právě zveřejněno