Prezident Zeman se zúčastní recepce pořádané čínskou ambasádou

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman (druhý zprava) s delegací se sešel 27. dubna 2019 v Pekingu se zástupci společnosti Huawei.

Praha - Prezident Miloš Zeman se dnes zúčastní slavnostní recepce v pražském paláci Žofín, kterou pořádá čínské velvyslanectví k 70. výročí navázání diplomatických vztahů s Českem. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Českou diplomacii bude na akci zastupovat náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa, ministr Tomáš Petříček (ČSSD) je na pracovní cestě ve Spojených státech.

Vztahy mezi Českem a Čínou v současné době nejsou ideální. Petříček i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritizovali Peking za rušení naplánovaných koncertů českých hudebních těles v Číně. Čínské velvyslanectví tvrdí, že zodpovědnost za situaci nese pražský magistrát, který chce z partnerské smlouvy mezi hlavními městy obou států vypustit deklaraci o uznávání politiky jedné Číny.

Česko-čínské vztahy zasáhla už na konci loňského roku situace kolem varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE, které úřad označil za bezpečnostní riziko. Čína se proti tomu ohradila. O záležitosti jednal premiér Andrej Babiš (ANO) s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Velvyslanec poté tvrdil, že česká vláda slíbila, že bude usilovat o nápravu chyb. Babiš to popřel a ambasadora obvinil ze lži.

Mezi zastánce spolupráce mezi Českem a Čínou patří právě prezident Zeman, který asijskou velmoc opakovaně navštívil a vidí v ní významného partnera pro české podniky.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar nicméně minulý týden uvedl, že uskutečněné čínské investice v Česku nenaplnily očekávání. Za další problém označil skutečnost, že pro české exportéry přetrvávají bariéry pro vstup na čínský trh a že obchodní bilance obou zemí je z českého pohledu dlouhodobě vysoce deficitní. Zatímco Česko vyváží do Číny zboží zhruba za 50 miliard korun ročně, import je asi desetinásobný.

Mlynář z PPF: Podpora státníků je v Číně vítaná, ale nestačí

V Číně je při obchodování se zahraničními firmami vítaná podpora státníků dané země, ale nestačí to. Důležité je mít dobrý produkt, bez něj nemá firma šanci. Na dnešním veřejném slyšení senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost to řekl ředitel pro vztahy s veřejným sektorem finanční skupiny PPF Vladimír Mlynář. Připomněl, že PPF dostalo licenci pro Čínu v roce 2013, několik měsíců před návštěvou prezidenta Miloše Zemana v zemi.

Skupina PPF, jejímž největším akcionářem je nejbohatší Čech Petr Kellner, na čínském trhu nabízí spotřebitelské úvěry pod značkou Home Credit a investuje také v oblasti biotechnologií. Její společnost Sotio v Pekingu otevřela laboratoře vyvíjející léčebné přípravky proti nádorovým onemocněním.

Podpora rodné země je podle Mlynáře vítanou třešničkou na dortu, ale nestačí, neboť čínský trh je velmi tvrdý, kultura a obchodní chování je jiné než v Evropě. "Je potřeba nejdříve uspět v této oblasti, mít dobrý produkt. Bez něj nemáte v Číně žádnou šanci, i kdyby vás podporovali všichni prezidenti světa," řekl. Pokud se firmě podaří prorazit s produktem, je podpora domácích státníků vítaná, protože to odpovídá čínské kultuře, dodal.

V Česku se vede nepřesná debata ve stylu, že v Číně existuje komunismus podobný tomu v Československu do roku 1989, míní Mlynář. "Tak to není. Číně se podařilo vytvořit zcela unikátní model kombinace centrálně řízené společnosti dohromady se soukromým vlastnictvím a velmi tvrdým kapitalismem," poznamenal.

"Neříkám, že se máme vzdávat našich hodnot, ale tak jako respektujeme vlastní hodnoty, myslím, že v byznysových jednáních musíme respektovat místní kulturu, tak to prostě je," uvedl Mlynář. Stejné zkušenosti má z Indie, Indonésie či Vietnamu. Zahraniční politika podle něj nemá být ani přehnaně oddaná, ani přehnaně arogantní.

Bývalý ministr informatiky Mlynář dále uvedl, že pro obchod je třeba, aby česká zahraniční politika byla předvídatelná a srozumitelná, což není, naopak ji popsal jako extrémní. "Boj Zeman a Antizeman je velmi nešťastný," řekl. Dodal, že vzorem pro vztahy s Čínou by mohl být přístup Německa, jehož obchodní politiku vnímá jako "velmi pragmatickou", vedle toho má ale země i srozumitelnou hodnotovou orientaci.

Mlynář připomněl, že PPF vstoupila na čínský trh v roce 2004, kdy dostala licenci pro jedno město. O devět let později ji získala pro celou Čínu, několik měsíců před Zemanovou návštěvou asijské země, řekl.

PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, nemovitosti, strojírenství, biotechnologie po pojišťovnictví. Působí v Evropě, Asii a Severní Americe.

Pomoc prezidenta Zemana v debatě přiznal ředitel letecké společnosti Zall Jihlavan Airplanes Radek Filip. Uvedl, že prostor pro obchod se firmě zcela otevřel po jednání na úrovni prezidenta. Výrobce sportovních letadel dodá během pěti let do Číny sto letounů Skyleader 600. Smlouvu firma podepsala během loňské návštěvy prezidenta v Číně. Jde o kontrakt v hodnotě okolo 13 milionů eur (zhruba 330 milionů korun).

"Stačilo, že čínská strana cítila, že jsme podporovaní českým státem. Potom, co se toto stalo, pak už se s námi bavili ti, co chtěli s námi obchodovat," uvedl Filip. Popsal také úspěch u čínského obchodního partnera, když byl na Vysočině přivítán regionálními politiky. Josef Vávra z kunovické společnosti Evektor-Aerotechnik k tomu dodal, že letecký průmysl je specifický v tom, že je třeba získat státní certifikaci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď