Prezident Zeman se v Polsku setká s polskými představiteli

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman vystoupil 25. dubna 2018 na Pražském hradě s projevem při oslavách 70 let od vzniku státu Izrael.

Varšava - Prezident Miloš Zeman se dnes ve Varšavě sejde s hlavními politickými představiteli Polska. Jednat bude v prezidentském paláci se svým polským protějškem Andrzejem Dudou, navštíví také úřad vlády nebo Senát. V programu druhého dne návštěvy Polska má také pietní akty u památníků obětí druhé světové války a letecké tragédie u Smolenska.

Zeman do Polska přiletěl ve středu odpoledne, s Dudou a jeho manželkou Agatou se poté potkali na večeři v paláci Belweder. Další setkání je na programu dnes dopoledne. V prezidentském paláci se nejprve sejdou prezidentské páry, následovat bude jednání prezidentů a jejich kancléřů. Před polednem se pak setkají za doprovodu prezidentů i členové národních delegací.

Jednat by se mělo zejména o oboustranných vztazích a bilaterální spolupráci nebo záležitosti menšin. Tématem se mohou stát i otázky financování Evropské unie a rozdělování peněz z fondů EU.

Odpoledne položí Zeman věnec u hrobu neznámého vojína a květinu u pomníku leteckého neštěstí, při kterém před osmi lety u ruského Smolenska havaroval polský vládní letoun. O život tehdy přišel mimo jiné prezident Lech Kaczyński. Po pietních aktech Zeman zamíří na úřad polské vlády, kde se sejde s premiérem Mateuszem Morawieckým. Posledním bodem čtvrtečního programu bude pro Zemana jednání s maršálkem polského Senátu Stanislawem Karczewským.

Zpět do Prahy Zeman přiletí v pátek po návštěvě chráněného Bělověžského pralesa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 21. února 2019

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď