Prezident Zeman předal klokánkům šek na 1,4 milionu korun

foto Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě předal 26. ledna 2022 společně s dcerou Kateřinou (uprostřed) Fondu ohrožených dětí (FOD) na provoz klokánků symbolický šek na 1,4 milionu korun. Peníze tradičně pošle z nadačního prezidentského fondu. Za klokánky dar převzala šéfka FOD Hana Kupková (vlevo).

Praha - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě předal společně s dcerou Kateřinou Fondu ohrožených dětí (FOD) na provoz klokánků symbolický šek na 1,4 milionu korun. Peníze tradičně pošle z nadačního prezidentského fondu. Za klokánky dar převzala šéfka FOD Hana Kupková. Zeman dnes na Hradě úřadoval po asi pěti měsících, od září kvůli nemoci pobýval na zámku v Lánech nebo v nemocnici.

Zeman Kupkové řekl, že od doby, kdy začal klokánky podporovat, do letoška na jejich fond poslal 15 milionů korun. "Chtěl bych vás poprosit a popřát vám, abyste tyto peníze rozumně užila ve prospěch vašich dětí," poznamenal prezident. Kupková Zemana i jeho dceru ocenila za to, že podle ní "pomáhají se srdcem na dlani".

Klokánků funguje nyní 15. Před několika lety jim hrozilo kvůli dluhům fondu rušení. FOD proto žádal o mimořádné dotace. Proti se stavěla tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Poukazovala na dlouhodobě špatné hospodaření fondu a neférovost podpory jen pro jednoho provozovatele. FOD získal na klokánky mimořádnou dotaci od státu několikrát, poprvé to bylo v roce 2006. V posledních letech dostávaly klokánky a podobné domovy pro děti v tísni mimořádné dotace na pokrytí výdajů na provoz opakovaně od ministerstva práce.

Zeman začal klokánkům posílat každoročně peníze v prosinci 2015. Změnil tak tehdy účel svého fondu, který byl do té doby určen na umořování státního dluhu. Klokánky podpořil i penězi, které mu zbyly na transparentním účtu po obou prezidentských kampaních. Za rok 2020 klokánkům věnoval 1,5 milionu korun, o rok dříve dva miliony.

Peníze do fondu posílají dárci, pravidelným zdrojem byl také ples, který Zeman se svou manželkou Ivanou pořádali. Loni se kvůli pandemii nekonal. Nahradil ho charitativní tenisový turnaj, který se v září konal v Lánech. Aktuálně je na účtu fondu asi 200.000 korun.

Do činnosti fondu je zapojena i prezidentova dcera Kateřina. Loni i předloni z jeho prostředků podporovala boj proti pandemii, po nemocnicích nebo sociálních zařízeních rozvezla roušky či dezinfekce. Fond také podpořil hmotným darem Zdravotní ústav paliativní a hospicové péče PAHOP v Uherském Hradišti a lidi z obcí na jižní Moravě, které postihlo tornádo. Nadační fond po domluvě s vojáky Hradní stráže, kteří na místě pomáhali, zakoupil nářadí nebo stavební potřeby.

Zemanová ČTK řekla, že i letos plánuje klokánky navštěvovat a konkrétní pomoc jim poskytovat i v průběhu roku. Do pomoci klokánkům se podle ní chtějí zapojit i někteří vojáci Hradní stráže. "Rozhodli se nejen prostřednictvím našeho fondu přispět klokánkům finančně, ale také s námi klokánek navštívit, což doufáme, že proběhne v tomto roce," poznamenala. Zemanová má dále v plánu v nejbližší době navštívit Ústav pro péči o matku a dítě, kde předá šek na 100.000 korun výherci třetího ročníku soutěže Anděl mezi zdravotníky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď