Prezident Zeman jmenoval Mareše rektorem Mendelovy univerzity

foto Prezident Miloš Zeman jmenuje rektorem Mendelovy univerzity v Brně Jana Mareše, 30. března 2022, Pražský hrad.

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval rektorem Mendelovy univerzity Jana Mareše, dosavadního děkana agronomické fakulty. V čele školy vystřídá náměstka ministra školství Roberta Plagu, který ji dočasně vede po odchodu někdejší rektorky Danuše Nerudové a po rezignaci nově zvoleného rektora Vojtěcha Adama. Funkce se ujme 31. března.

Fotogalerie

Šedesátiletého Mareše zvolil rektorem v polovině března akademický senát školy. Kandidovali také prorektoři Martina Lichovníková a Martin Klimánek. Mareš vyhrál v prvním kole, podpořilo jej 19 z 31 přítomných senátorů. "Chci, abychom ukázali, že odkaz Mendela, jehož jméno neseme, si skutečně zasloužíme, že jsme schopní pokorně pracovat, přinášet spoustu dobrých výsledků, prezentovat je a korektně obhájit před kýmkoliv,“ řekl novinářům po zvolení.

Nerudová svou funkci neobhajovala a na jejím místě ji měl vystřídat Adam. Zeman ho do čela školy jmenoval koncem ledna, slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě se ale nezúčastnil. Ve stejný den mu Nerudová doporučila, aby rezignoval, protože expertní komise našla několik pochybení v odborných článcích, kde byl Adam spoluautorem, a doporučila jejich stažení z časopisů. Adam to nejprve odmítal, posléze ale z funkce, které se ani reálně nestihl ujmout, odešel. Řízením školy ministr školství dočasně pověřil Plagu.

Zeman dnes předsedovi akademického senátu Mendelovy univerzity záležitost s Adamem připomněl. "Nechci být zbytečně ironický, protože chyba se stává a všichni jsme jenom omylní lidé. Ale využívám této příležitosti, abych upozornil nejenom váš akademický senát, ale všechny akademické senáty všech českých univerzit, aby si příště dávaly poněkud větší pozor na návrhy, které předkládají prezidentovi republiky," řekl. Marešovi Zeman popřál úspěch. Slavnostního jmenování se na Hradě kromě zástupců školy zúčastnil ministr školství Petr Gazdík (STAN) a jeho náměstek Plaga.

Mareš po zvolení zdůraznil široký záběr Mendelovy univerzity, je podle něj potřeba, aby reagovala na aktuální výzvy, jako je zajištění dostatku kvalitních a bezpečných potravin, zabývat se musí podle něj také hospodařením v krajině, cirkulárním hospodářstvím, využíváním obnovitelných zdrojů nebo rozvojem regionů.

Mareš vystudoval rybářskou školu ve Vodňanech a v roce 1985 absolvoval specializaci rybářství na tehdejší Vysoké škole zemědělské v Brně. Zabývá se technologií chovu ryb v různých produkčních systémech, výživou a krmením ryb, kvalitou rybího masa nebo mimoprodukčními funkcemi rybníků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 6. října 2022

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď