Prezident Si Ťin-pching otevřel dveře do Šanghaje i do Číny

foto Prezident Miloš Zeman se 5. listopadu 2018 zúčastnil slavnostního zahájení dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE) v Šanghaji. Na snímku ze společného fotografování je český prezident osmý zleva, vedle něj vpravo stojí číský prezident Si Ťin-pching, ruský premiér Dmitrij Medveděv a zástupci dalších zemí.

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dnes v Šanghaji první světový mezinárodní dovozní veletrh China International Import Expo (CIIE) v Šanghaji. Akci označil za průkopnický počin v dějinách světového obchodu.

Přehlídky toho nejlepšího, co chtějí státy a firmy nabízet na čínský trh, se účastní 172 zemí, regionů a mezinárodních organizací.

„CIIE je důležitým aktem, který odstartuje nové kolo otevírání se čínské ekonomiky na nejvyšší úrovni a současně významným opatřením, které má toto otevírání iniciovat,” uvedl čínský prezident v zahajovací řeči na slavnostním ceremoniálu.

Si Ťin-pching dále podtrhl nezvratnou roli hospodářské globalizace a připomněl, že všechny státy by se měly otevírat a postavit se proti politice protekcionismu a vlastní sebestřednosti.

Na veletrhu se představí strojaři z Německa, roboti z Japonska, zdravotnická technika z USA nebo víno z Austrálie. Početné zastoupení má Česká republika (více o tom zde).

Se sloganem „Nová éra, sdílená budoucnost” se chce šanghajské expo stát platformou pro vzájemně prospěšnou ekonomickou spolupráci, uvádějí pořadatelé. „Jsme povzbuzeni tím, že Čína potvrdila svou podporu globálnímu obchodu a jejím plánem otevřít se světu,” uvedl Robert Aspell, prezident americké agrární společnosti Cargill pro Asii a Pacifickou oblast.

Čínská administrativa očekává, že objem dovážené zboží a služeb překročí v nejbližších 15 letech 40 bilionů amerických dolarů a bude dále stoupat. Čína je devátým rokem po sobě druhým největším dovozcem aktuálně poptávaného zboží a služeb.

Zdroj: CIIE.org

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je úterý 11. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď