Prezident Agrární komory Doležal obhájil funkci

foto Sněm Agrární komory ČR zvolil nového prezidenta, 25. května 2023, Olomouc. Prezident komory Jan Doležal.

Olomouc - Prezident Agrární komory České republiky (AK ČR) Jan Doležal dnes na volebním sněmu v Olomouci obhájil svou funkci a v čele této zemědělské organizace setrvá další tři roky. Při volbě prezidenta byl jediným kandidátem a obdržel 172 ze 182 platných hlasů. Doležal je prezidentem komory od roku 2020, kdy vystřídal Zdeňka Jandejska. Mezi své priority Doležal zařadil narovnání podmínek na jednotném trhu Evropské unie, snížení administrativní zátěže zemědělců či racionalizaci požadavků na zemědělské podnikatele.

Doležal ve svém projevu na sněmu kritizoval obchodní řetězce. Označil je za "žábu na prameni". "Jsou jádrem pudla mnohých problémů našeho zemědělství, včetně nucené orientace na základní polní plodiny, které řetězcům nemusíme přímo prodávat," řekl Doležal, podle kterého ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na nemorální chování obchodních řetězců v posledních měsících správně upozorňoval. "K určité nápravě stran snížení nehorázných přirážek došlo. Dodavatelé by nicméně ocenili ještě narovnání hřiště, co se týče férových cen a férového zacházení," podotkl Doležal.

Podle Doležala je také třeba sledovat a komentovat vývoj tuzemské zemědělské legislativy. Zmínil především zákon o cenách a uvedení do praxe novely zákona o významné tržní síle. Oba zákony by podle něj měly přispět k nastavení férovějších podmínek mezi zemědělci, potravináři a obchodníky. Zemědělci dlouhodobě kritizují počínání velkých obchodních řetězců.

Na sněmu byla prezentována Olomoucká výzva. AK ČR v ní požaduje řešit selhání jednotného trhu EU, který zaplavily zemědělské komodity z Ukrajiny, rovné podmínky na trhu EU, spuštění programu podporujícího zaměstnanost na venkově i zajištění podpory pro citlivé komodity, u kterých klesá míra soběstačnosti ČR. Patří mezi ně drůbež či ovoce. Podle AK ČR je také třeba co nejrychleji vyhodnotit první rok fungování národního strategického plánu pro provádění společné zemědělské politiky EU v letech 2023 až 2027.

Delegáti dnes na sněmu v Olomouci diskutovali o konsolidačním balíčku vlády, který počítá se škrty v zemědělských dotacích ve výši 10,2 miliardy korun. O tuto částku by se měly snížit už příští rok, zemědělcům se záměr nelíbí. "Ať počítáme, jak počítáme, 10,2 miliardy korun ročně v národních dotacích při nejvyšší alokaci na úrovni pět miliard korun se dopočítat nemůžeme," upozornil Doležal. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na sněmu řekl, že ministři se dohodli zatím podrobně nerozebírat jednotlivé části balíčku. Prezentované úspory 10,2 miliardy korun označil za "trochu matematický oříšek", podrobnosti by měly být zveřejněny v září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď