Přes sílící epidemii ministerstvo neplánuje uzávěru společnosti

foto Hlavní hygienička Pavla Svrčinová na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví 4. listopadu 2021.

Praha - Ministerstvo zdravotnictví neplánuje uzávěru společnosti, přestože druhý den po sobě v ČR přibylo přes 9000 případů koronaviru, což je nejvíc od konce března. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dnes řekla, že dalším zpřísněním by mohlo být zkrácení platnosti PCR testů na jeden den, případně omezení počtu účastníků hromadných akcí nebo služeb. Ministerstvo prozatím vládě navrhne, aby se na hromadných akcích nad 1000 lidí uznávaly jen testy PCR. Hygienici s policisty dnes v Česku kontrolují zejména v restauracích dodržování protiepidemických opatření.

Za středu testy v Česku potvrdily 9460 případů koronaviru, stejně jako v úterý zhruba o 60 procent víc než o týden dřív. Vzrostlo také incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 419 nakažených. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo na 1,44. Hodnota nad jedna znamená zrychlování šíření nemoci.

Přibývá také úmrtí. V úterý zemřelo s nemocí covid-19 poprvé od poloviny května více než 30 lidí za jediný den. Hospitalizovaných je 2300 lidí s koronavirem, nejvíc za poslední půlrok. Ve vážném stavu je 304 nakažených. Některé nemocnice rozšiřují covidová oddělení a vyhlašují zákaz návštěv. Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že by dokoupilo takzvané protilátkové léky, které chrání před těžkým průběhem covidu-19. Zájem o ně se totiž v posledních dnech zvýšil.

Video: Hygienička k epidemii: Lockdown není v plánech ministerstva
04.11.2021, 12:00, autor: Jakub Šťastný, zdroj: PR

Podle Svrčinové má ministerstvo zdravotnictví plán opatření, podle kterého postupuje. "Už jsem několikrát zdůrazňovala, že jakékoliv lockdowny v tom plánu zaujímají místo, až když bychom došli k nouzovému stavu," řekla hlavní hygienička po jednání vládního centrálního řídícího týmu. Predikce pro vánoční období podle ní takové nejsou. "Ale bude to vyžadovat součinnost všech občanů," dodala. Mají se nechat očkovat, nosit roušky, dodržovat rozestupy a dezinfikovat si ruce.

Video: Ministerstvo zatím nemá kompletní výsledky pondělního testování ve školách
04.11.2021, 12:00, autor: Jakub Šťastný, zdroj: PR

V plánu je prozatím zpřísnění pro hromadné akce nad 1000 lidí. Ministerstvo zdravotnictví na pátečním jednání vlády navrhne, aby na nich od 22. listopadu nebyly uznávány antigenní testy na covid-19, jen testy PCR, případně potvrzení o prodělané nákaze nebo očkování, tedy systém O-T-N. Na menších akcích budou antigenní testy nadále možné, uvedla Svrčinová. Provozovatelé lyžařských areálů by měli od 1. prosince zavést systém O-T-N při nákupu jízdenek na vleky a lanovky. Zpřísnění bylo podle Svrčinové projednáno s kulturní obcí a Asociací lyžařských středisek.

Další opatření se dotkne návštěv v zařízeních sociální péče. Podobně jako pro ostatní využití se tam od 15. listopadu zkracuje platnost antigenních testů na jeden den a PCR testů na tři dny. Testování zaměstnanců v těchto zařízeních jednou týdně, které je povinné pro neočkované, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) změny nedotknou. Ministr také požádal firmy a další zaměstnavatele, aby zaměstnancům umožnili práci z domova.

Provozovatele služeb Vojtěch vyzval, aby dodržovali nařízená opatření. Dnešní kontroly hygieniků v restauracích i na jiných místech, kde musejí provozovatelé od pondělka kontrolovat bezinfekčnost, jsou podle zjištění ČTK zatím bez výraznějších problémů. Kontrolám se na jižní Moravě vyhnula část restaurací tím, že zavřely z technických důvodů. V Moravskoslezském kraji se provozovatelé shodují na tom, že nová pravidla snižují počty hostů a mají dopad na tržby.

Vedle jednání centrálního řídícího týmu se dnes přes internet spojili také zástupci ministerstva zdravotnictví a AntiCovid týmu koalice Spolu, která by se měla podílet na budoucí vládě. Setkávat se budou pravidelně zřejmě každý čtvrtek. Obě strany se podle Vojtěcha shodly na dalším zapojení armády do boje s epidemií a na tom, že jediným řešením současné situace je očkování.

Zdravotníci ve středu aplikovali 45.330 dávek vakcíny proti koronaviru, nejvíc za skoro dva a půl měsíce. Celkem bylo od začátku vakcinace lidem podáno 12,3 milionu dávek. Více než 6,1 milionu Čechů má očkování ukončené. Dostat vakcínu proti covidu mohou lidé od 12 let. Dosud bylo plně naočkováno 65,5 procenta populace ČR starší 12 let.

Pandemie koronaviru výrazně ovlivnila chování českých zákazníků, kteří v době prudkého růstu počtu nákaz omezili množství návštěv obchodů, na druhou stranu ale při nákupech pořizovali více zboží a zvýšili své útraty. Vyplývá to z průzkumu společnosti NielsenIQ, který byl dnes prezentován na kongresu Samoška v Olomouci. Obchodům tak loni meziročně vzrostly tržby a polepšily si také menší prodejny a samoobsluhy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď