Přes oteplení se v Česku lyžuje na desítkách kilometrů sjezdovek

foto Zimní areály ve Zlínském kraji hlásí v těchto dnech velmi dobré podmínky pro lyžování. Na sjezdovkách leží desítky centimetrů převážně technického sněhu, zájemci si mohou na některých místech regionu užít také běžecké lyžování. Snímek byl pořízen 27. prosince 2018 v areálu Troják v Hostýnských vrších. I tam leží na svazích v průměru 50 centimetrů sněhu.

Praha - Horská střediska v Česku přes oteplení v minulých dnech nabízejí desítky kilometrů upravených sjezdovek a běžeckých tras. Na svazích leží až 70 centimetrů technického a přírodního sněhu, někde se možnosti lyžování dokonce rozšířily. Po svátcích je návštěvnost podle provozovatelů poměrně dobrá, zjistila ČTK. O víkendu by navíc mohlo opět sněžit.

Fotogalerie

Největší české zimní středisko, krkonošský Špindlerův Mlýn rozšířil nabídku z 15 na 18,5 kilometru sjezdových tratí. "Máme v provozu všech pět lanovek a pět vleků," řekl ČTK vedoucí skiareálu René Hroneš. SkiResort Černá hora - Pec nabízí 35 kilometrů otevřených sjezdovek. Pro běžkaře upravují 50 kilometrů tras v okolí Černé a Světlé hory, Pece a Černého Dolu. V Harrachově jedou obě sedačkové lanovky, dnes se lyžovalo bez front. V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice.

V Orlických horách mohou lyžaři do Říček a do Deštného. V Jizerských horách jsou k dispozici desítky kilometrů upravených stop pro běžkaře. Víc než deset kilometrů sjezdovek nabízí lyžařům Skiaréna Jizerky, která zahrnuje střediska v Bedřichově, na Severáku v Hraběticích a Tanvaldském Špičáku. Ve Sportovním areálu Ještěd v Liberci jsou v provozu sedačkové lanovky na Černý vrch i Skalka, lyžuje se ale zhruba na třetině tratí.

Na Šumavě ve Skiareálu Lipno je připraveno víc než pět kilometrů sjezdovek. "Nyní je návštěvnost denně kolem 2000 lyžařů," řekl za skiareál ředitel obchodu a marketingu Jiří Falout. Nabídku rozšířili na Zadově, lyžuje se na Kvildě a v Kašperských Horách. V Železné Rudě jsou v provozu sjezdovky na Špičáku, Nad Nádražím, na Samotách, Alpa louka a Weissova louka. Běžecké tratě v okolí města se upravovaly naposledy 14. prosince.

V Krušných horách mohou lyžaři vyrazit na Klínovec i do Božího Daru, obě místa nově spojuje přes pět kilometrů dlouhá sjezdovka. Svahy jsou připravené také na Plešivci, Bublavě nebo v Potůčkách. V Zadní Telnici a Klínech je denně v provozu jen jeden vlek. Upraveny jsou v Krušných horách desítky kilometrů běžeckých tras, v nižších polohách ale mohou být místy podmáčené.

Vysokou návštěvnost hlásí provozovatelé areálů v Jeseníkách. Dobré podmínky mají také běžkaři, jejich sezona je v plném proudu a zalyžovat si mohou na upravených tratích především ve vrcholových partiích. Na horách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. V Dolní Moravě na Orlickoústecku je k dispozici kolem devíti kilometrů sjezdových tratí.

V největším beskydském areálu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku je v provozu zhruba 3400 z celkových 5000 metrů tratí. O svátcích připadlo zhruba 15 centimetrů sněhu. Ve Ski centru Kohútka u Nového Hrozenkova na Vsetínsku je na svazích kolem 50 centimetrů sněhu, na lyžaře je připraven také areál Troják v Hostýnských vrších.

Na Vysočině je otevřeno pět sjezdovek, a to na Harusově a Fajtově kopci na Žďársku, na Šacberku a v Lukách u Jihlavy a na Křemešníku u Pelhřimova. Stopy pro běžkaře poškodila obleva, ve vyhrazených hodinách ale mohou využívat závodní tratě novoměstské Vysočina Areny. Ve středních Čechách mohou lidé lyžovat na Monínci u Sedlce-Prčice, v Kvasejovicích na Příbramsku a Chotouni u Prahy. Na jižní Moravě má nejlepší podmínky areál v Olešnici na Blanensku s až 70 centimetry převážně technického sněhu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď