Obleva poznamenala kvalitu sněhu, na sjezdovkách je ho ale stále dost

foto Lyžařské středisko v Peci pod Sněžkou v Krkonoších (na snímku 30. prosince 2021).

Plzeň - Navzdory oteplení z posledních dnů mají horská střediska v Česku před silvestrovským víkendem stále dobré podmínky pro lyžování. Obleva sice snížila kvalitu sněhu, ale díky umělému zasněžování je ho na sjezdovkách stále dost. Horší je to s podmínkami pro běžkování, zjistila ČTK.

Dostatek sněhu hlásí přes nynější oblevu největší lyžařské areály v Krkonoších. Zaplnily je tisíce lyžařů i dalších lidí, kteří přijeli do hor strávit konec roku. Na uměle zasněžovaných sjezdovkách tam leží od 30 do 90 centimetrů sněhu. Na Černé hoře a v Peci pod Sněžkou mají běžkaři upraveno asi 30 kilometrů tras.

V provozu jsou také hlavní střediska Orlických hor v Deštném a v Říčkách. "Teplota se vyhoupla lehce nad nulu. Nicméně sjezdovky jsou dobře připravené, leží na nich dostatečná vrstva 60 až 90 centimetrů převážně technického sněhu," uvedli vlekaři z Říček.

Obleva poznamenala podmínky na horách v Libereckém kraji. Díky umělému zasněžování se ale lyžuje ve všech střediscích. Zřejmě nejlepší podmínky aktuálně nabízí Tanvaldský Špičák, kde na svazích leží až metr sněhu. "Zatím není důvod k nějakým stížnostem, v provozu jsou všechny sjezdovky," řekl ČTK Pavel Bažant, ředitel společnosti SKI Bižu. Větší problémy jsou podle Bažanta v Bedřichově, kde je na svazích sněhu málo a kvůli oblevě rychle mizí.

Přes oblevu a občasné dešťové přeháňky si lze dobře zalyžovat i na Šumavě. V Plzeňském kraji jsou v provozu mimo jiné zimní areály v Železné Rudě a na Špičáku. "Máme pořád okolo 50 centimetrů technického sněhu, který přeci jenom lépe drží konzistenci i v teplotách nad nulou. Ale samozřejmě je těžký a mokrý, takže s tím musí lyžaři počítat," řekl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

V lipenském skiareálu jsou v provozu všechny čtyři lanovky, na svazích je kolem půl metru sněhu. Na šumavském Zadově leží mezi 20 a 45 centimetry sněhu, i když toho přírodního po oblevě hodně ubylo. Nedostatek sněhu je na běžeckých tratích. "Jediný úsek, který je ještě sjízdný, je mezi Zadovem a Pláněmi, už to bude pouze na bruslení, stopu už neuděláme," řekl ČTK Petr Vondra ze zadovského areálu.

Podmínky pro běžkaře se zhoršily také v Krušných horách. "Sjízdná je i přes oblevu například Schuppenberská cesta, ale i vzhledem k poměrně intenzivnímu dešti je běžkování už jen pro ty nejotrlejší z otrlých," uvedla společnost První Krušnohorská, která se o trasy stará.

Dostatek sněhu mají zatím lyžařské areály ve Středočeském kraji. Na Šibeničním vrchu u Mnichovic ho na sjezdovce leží přes půl metru. "Počasí je ale tragické, lidí ubylo, protože prší, odrazuje to," řekl ČTK provozovatel Jan Zenkl. Velké množství sněhu hlásí také lyžařský areál v Chotouni u Prahy. Lyžaři mohou ve středních Čechách využít ještě střediska Monínec u Sedlce-Prčice a Kvasejovice. Lyžuje se tam na dvou třetinách sjezdovky.

Na Vysočině je v provozu osm sjezdovek a také okruh pro běžkaře ve volnočasovém areálu Český mlýn v Jihlavě. "Máme poměrně dost sněhu, máme to dost nahuštěno v jednom prostoru a díky tomu snad ten sníh přečká oblevu, která začala," řekl Martin Kratochvíl ze spolku Lyžařské Jihlavsko, který se o údržbu tratě stará.

Poměrně dobré sněhové podmínky nabízejí svým návštěvníkům na konci roku Jeseníky. V nejvyšších partiích hor leží až 70 centimetrů sněhu, v plném provozu jsou téměř všechny lyžařské areály a upravené jsou desítky kilometrů běžeckých tratí. Hned několik skiareálů funguje v Moravskoslezském kraji. V provozu jsou sjezdovky například v Bílé, Mezivodí, Starých Hamrech či Mostech u Jablunkova.

Na lyže je ale na Moravě možné vyrazit i mnohem jižněji. Od 30 do 50 centimetrů sněhu leží na otevřených sjezdovkách ve Ski centru Kohútka u Nového Hrozenkova na Vsetínsku. "Podmínky jsou ideální na lyžování. Jedou čtyři sjezdovky, tři vleky a lanová dráha," uvedl zástupce střediska Josef Kocurek. Příznivci běžeckého lyžování najdou upravené trasy na Pustevnách v Beskydech. Sjízdná je také stopa na hřebeni Javorníků, další trasy jsou lidem k dispozici například ve Velkých Karlovicích a okolí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď