Přes 83 procent Čechů ocenilo během krize informace z médií

foto Ilustrační foto - Muž v roušce u trafiky v Olomouci (na snímku z 25. května 2020).

Praha - Většina Čechů ocenila rozsah informací, které během koronavirové krize poskytovaly tuzemská média, spokojeno bylo až 83 procent lidí. Informace z médií přitom ve větší míře čerpali i lidé, kteří obyčejně zprávy vyhledávají jinde. Dalším zdrojem informací byly sociální sítě, které však většina shledávala jako problematické. Vyplývá to z výzkumu Unie vydavatelů ČR.

Zprávy v médiích během krize sledovalo kolem 80 procent respondentů výzkumu. Pro více než 71 procent lidí se přitom média staly nezastupitelným zdrojem informací. Nejvyhledávanější byly zprávy v televizi, kde svůj aktuální přehled získávalo 67 procent respondentů, následovaly zpravodajské weby a tisk. Téměř polovina pak shledávala televize také jako nejdůvěryhodnější zdroj. Tisk takto hodnotilo kolem 40 procent lidí, kteří u něj oceňovali zejména jeho dostupnost a přehlednost. Zároveň během krize mírně stoupla čtenost jednotlivých deníků, lidé také četli i více titulů. Důvodem byl především zájem o aktuální dění a také více času, který lidé pro čtení tisku měli. Naopak u internetu velká část respondentů při výzkumu vypověděla, že rozsah informací byl postupem času až přehlcující.

Zhruba desetina lidí během krize čerpala informace především ze sociálních sítí. Naopak 77 procent lidí vnímalo obsah publikovaný na sociálních sítí jako problematický. Dalším zdrojem informací byly zprávy od politiků, rodiny a známých. Na tyto zdroje se však spoléhaly pouze jednotky procent.

Lidé podle výzkumu vnímali novináře také jako součást tzv. první linie. Vyjádřila se tak zhruba až polovina respondentů. Větší roli lidé přisuzovali jen zdravotníkům, hasičům, policistům a vojákům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď