Přes 30 lidí získalo dekret o účasti v protikomunistickém odboji

foto Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (vlevo) ocenila 20. června 2018 v Praze bojovníky proti komunistické diktatuře. Osvědčení, pamětní dekrety a odznaky dostalo 33 účastníků odboje, z toho osm posmrtně. Vpravo je jeden z oceněných, bývalý ministr vnitra Jan Ruml.

Praha - Dalších více než 30 bojovníků proti komunistické diktatuře bylo dnes oceněno na ministerstvu obrany. Osvědčení o účasti ve třetím odboji převzal například bývalý ministr vnitra Jan Ruml nebo někdejší mluvčí Charty 77 a pozdější zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Litomiský. Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) zkritizovala při oceňování komunistický režim a odbojářům poděkovala.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (vlevo) ocenila 20. června 2018 v Praze bojovníky proti komunistické diktatuře. Osvědčení, pamětní dekrety a odznaky dostalo 33 účastníků odboje, z toho osm posmrtně. Vpravo je jeden z oceněných Jan Litomiský, někdejší mluvčí Charty 77 a pozdější zmocněnec vlády pro lidská práva. Šlechtová připomněla, že zákon o třetím odboji nabyl účinnosti 17. listopadu, tedy v den výročí listopadových událostí z roku 1989. "Chci vám zde veřejně sdělit ve stávající době vybudování možné vlády, já jsem za to velmi, velmi osobně ráda," řekla Šlechtová. Odkázala tak na vznik menšinové vlády ANO a ČSSD, která by se opírala o podporu komunistů. Zároveň zdůraznila, že jim ocenění předává osobně, a nikoli v zastoupení. Ministryně, o které se spekuluje, že v nové vládě nezasedne, oceněným poděkovala, že pomohli ke konci komunistického režimu, třídní nenávisti či davového šílenství. "Za mě osobně, já vám velmi děkuji. Děkuji vám i jménem České republiky, v tuto chvíli si to ještě mohu dovolit, a chci vám poděkovat z celého srdce," řekla ministryně.

Osvědčení, pamětní dekrety a odznaky dostalo 33 účastníků odboje, z toho osm posmrtně. Litomiský doklad o účasti na protikomunistickém odboji získal zejména za svou roli mluvčího Charty 77, ale i za další aktivity třeba ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a v Hnutí za občanskou svobodu. "Jsem rád, že odboj a odpor proti komunismu je dnes oceňován, zvlášť pikantní je to v tomto okamžiku, kdy se právě komunisté chystají, že se budou podílet na moci společně s panem (premiérem Andrejem) Babišem, což mě osobně velice mrzí, ale jsem přesto rád, že máme svobodu a že jsme se za tu svobodu dokázali zasadit," řekl Litomiský ČTK a České televizi.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (vlevo) ocenila 20. června 2018 v Praze bojovníky proti komunistické diktatuře. Osvědčení, pamětní dekrety a odznaky dostalo 33 účastníků odboje, z toho osm posmrtně. Vpravo je David Němec, oceněný za dlouhodobou protikomunistickou činnost. Ruml osvědčení obdržel za podíl na organizaci Charty 77 a dalších iniciativ. Potvrzení o zapojení do odboje má po dnešním dni mimo jiné za veřejnou hudební produkci písničkář Pepa Nos.

In memoriam byl oceněn třeba slovenský pilot Tugomir Seferovič, který v roce 1953 spoluorganizoval únos letadla z Československa do západního Německa, nebo Marie Štěrbová, která ukrývala zahraničního agenta.

Osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji uděluje ministerstvo obrany na základě zákona o odboji a odporu proti komunismu. Podklady čerpá především z Archivu bezpečnostních složek a dokumenty doplňuje o výpovědi svědků událostí. Uznaní účastníci protikomunistického odboje dostávají pamětní odznak a peněžité ocenění 100.000 korun, pozůstalí manželé po nich poloviční částku. Když mají odbojáři nižší než průměrný důchod, je jim na průměrný dorovnán.

Dosud bylo osvědčení vydáno asi 1560 lidem, z toho status válečného veterána získalo 88 z nich. Ministerstvo obrany evidovalo ke konci května 4951 žádostí, zbývá mu rozhodnout o 250. Zbytek byl zamítnut nebo zastaven.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 3:00 18°C

Celá předpověď