Přerušená schůze podle Babiše umožnila opozici producírovat se

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš přichází po přestávce na schůzi Poslanecké sněmovny, která 10. ledna v Praze projednávala žádost jeho vlády o vyslovení důvěry.

Praha - Přerušení středeční schůze Sněmovny, která měla rozhodnout o důvěře v kabinet, přičítá premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš snaze opozice producírovat se v hlavním vysílacím čase televize před občany a urážet. Uvedl, že jeho odpůrci přerušení schůze interpretují jako manažerské selhání hnutí ANO. "Ale, co oni řídili?" zeptal se novinářů řečnicky. Připomenul, že o přestávku v jednání nejprve požádali lidovci, potom ODS.

"Ideální situace se producírovat před občany, urážet mě, a dokonce i moji rodinu," řekl. Sněmovna ve středu o důvěře jednala sedm hodin, ale k závěrečnému hlasování nedospěla. Poslanci kvůli mimořádnému jednání mandátového a imunitního výboru jednání přerušili do úterý 16. ledna. Výbor, který projednává policejní žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, si na úterý pozval bývalého detektiva Jiřího Komárka.

Sněmovna přerušila jednání o důvěře na návrh ODS, který podpořily všechny ostatní frakce s výjimkou KSČM. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura zdůvodnil žádost tím, že předchozí hodinová přestávka nestačila imunitnímu výboru na jeho mimořádné jednání ke kauze Čapí hnízdo. O vývoji jednání ve výboru potom novináře informoval místopředseda Pirátů Jakub Michálek, o kterém dnes Babiš s odkazem na někdejšího předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska řekl, že z něj "vyrostl brutální Kalousek".

Zástupci opozice označili jednání o důvěře za manažerské selhání, politický debakl vládního hnutí ANO, velkou ostudu či kabaret. Podle nich se ANO na schůzi dolní komory dobře nepřipravilo a svými obstrukcemi pak zabránilo hlasování. Podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) Babišovo hnutí neobstruovalo a postupovalo racionálně. Doufá prý, že se do úterý emoce zklidní a poslanci budou řešit programové prohlášení vlády. Schůze by měla pokračovat v úterý odpoledne.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď